Co położyć na sufit w kuchni – 7 pomysłów na oryginalne sufity
Spis treści
Sufit w kuchni to miejsce, o którym najczęściej zapominamy, urządzając to wnętrze. Zazwyczaj kończymy na zwykłym pomalowaniu go na biały kolor. Jeśli zależy nam na zróżnicowanym oświetleniu, to ewentualnie sięgamy po podwieszany sufit, w którym umieszczamy diody LED. Jednak możliwość aranżacji kuchennego sufitu jest znacznie więcej. Oto kilka pomysłów na oryginalne sufity w kuchni, zarówno małej, jak i dłużej.
Nietypowy kolor kuchennego sufitu
Tak jak już wspomnieliśmy, kuchenne sufity są zazwyczaj malowane po prostu na biały kolor. Gama kolorystyczna farb sufitowych do kuchni jest jednak bardziej rozbudowana. Warto ją przeanalizować i sięgnąć po rozwiązania bardziej nietuzinkowe. Jeśli boimy się koloru na ścianach, bądź też mamy kolorowe meble, fajnym pomysłem będzie sięgnięcie po barwy właśnie na suficie. Sprawi to, że nasza kuchnia nabierze wyjątkowości i unikatowości. Kolorowy sufit może doskonale powiększyć optycznie kuchnię czy salon połączony z kuchnią. By tak się stało, sięgnijmy po barwy jasne. Mogą to być beże, szarości czy pastelowe odcienie dowolnego koloru. Dzięki takiemu rozwiązaniu światło będzie się zupełnie inaczej odbijać. Ciepłe barwy na kuchennym suficie dodadzą przytulności całemu pomieszczeniu.
Wykorzystaj kuchenny sufit jako płótno malarskie
Osoby ceniące eksperymenty barwowe mogą pokusić się również o namalowanie na suficie wielokolorowego dzieła. Niekoniecznie musimy od razu malować freski, ale możemy pokusić się o wykonanie dowolnej abstrakcji. Jeśli lubimy groszki, może warto pomyśleć o kuchennym suficie w kolorowe kropki? Pomysłów na wielobarwną aranżację sufitu w kuchni może być wiele. Do wyboru mamy paski, wzory geometryczne, abstrakcyjne czy nieregularne. Każdy będzie wyjątkowy, unikatowy i podkreśli naszą artystyczną duszę. Oczywiście musimy pamiętać, byle nie przesadzić. Umiar powinniśmy zachować w stosunku do całej aranżacji wnętrza. Nasz kuchenny sufit musi komponować się zarówno ze ścianami, meblami, podłogą, jak i przestrzenią pomiędzy szafkami. Pamiętajmy, że decydując się na tak unikatowy sufit w kuchni, warto pozostałe elementy i jej wyposażenia pozostawić w stonowanej wersji.
Struktury na suficie w kuchni
Kolejnym ciekawym pomysłem na aranżację kuchennego sufitu mogą być farby i tynki strukturalne. Jeśli boimy się eksperymentowania z kolorami, ale jednocześnie nie chcemy tradycyjnego i prostego sufitu, będzie to doskonałe rozwiązanie dla nas. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy szeroki wybór past i tynków strukturalnych, które po nałożeniu na sufit dadzą nam delikatny efekt trójwymiarowości. Możemy przebierać w wielu odmianach. Jeśli nam nie odpowiadają, możemy również skorzystać z tradycyjnego tynku, a wzory stworzyć narzędziami, gąbka czy wałkiem do malowania.
Nietypowy sufit podwieszany w kuchni i jadalni
Choć sufit podwieszany na dobre wszedł w wystroje polskich wnętrz, nie do końca wykorzystujemy jego możliwości. Zazwyczaj wybieramy prostą, jednolitą zabudowę, w której umieszczamy halogeny lub LEDy. Taki podwieszany sufit kuchenny może jednak stać się dekoracją. Jego kształt może zostać dopasowany do układu mebli czy nawet całego pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest stworzenie sufitu podwieszanego do kuchni o nietypowym kształcie, w którym umieścimy taśmy LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy elegancką oraz uniwersalną dekorację świetlną. Ledowe oświetlenie jest nie tylko ekologiczne, energooszczędne, ale również bardzo wydajne i przydatne w każdej kuchni.
Podświetlany sufit z powodzeniem może zastąpić klasyczne, wiszące kuchenne lampy. Jeśli więc nie przepadamy za typowymi żyrandolami, koniecznie powinniśmy przyjrzeć się możliwości wykorzystania wbudowanych taśm ledowych od razu w kuchenny sufit.
Sposobów na aranżację takiego sufitu w kuchni jest dużo więcej. Możemy zdecydować się na nietypową zabudowę w postaci schodków, sufitowych wysp czy zdobionych elementów. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i umiejętności ekipy budowlanej.
Geometria na kuchennym suficie
Kuchenny sufit kojarzy nam się z jednostajną, gładką powierzchnią w stonowanej barwie. Jeśli lubimy łamać konwenanse, a w malarstwie czy sztuce najbardziej cenimy geometrię, wykorzystajmy te motywy na suficie. Mogą to być zarówno geometryczne elementy namalowane na kuchennym suficie, jak również w postaci zabudowy przed chwilą omówionej. Innymi ciekawymi pomysłami na geometryczny sufit w kuchni są również wzory ułożone z taśm LED bądź po prostu listewek przykręconych do sufitu.
Sufit w kuchni jako powierzchnia do prezentacji zdjęć i obrazów
Jest to rozwiązanie bardzo nieoczywiste, a na pierwszy rzut oka dość niepraktyczne. Jednak może być bardzo ciekawe i nietuzinkowe. Sufit w kuchni możemy wykorzystać jako powierzchnię do stworzenia galerii na przykład naszych zdjęć, obrazów, plakatów czy innego rodzaju pamiątek. Musimy tylko pamiętać, by odpowiednio je zabezpieczyć tak, by nie uległy szybkiemu zniszczeniu pod wpływem pary wodnej czy unoszącego się tłuszczu.
Kasetony na kuchennym suficie niekoniecznie klasyczne rozwiązanie
Jeszcze kilkanaście lat temu w naszych domach na kuchennych sufitach można było spotkać styropianowe kasetony. Dziś są one zupełnie niemodne, ale zostały zastąpione przez nowsze wersje, które już z powodzeniem możemy wykorzystać w kuchni. Do wyboru mamy żłobione kasetony bezpośrednio na sufit bądź też, w wersji delikatniejszej, wyłącznie jako wykańczające listwy (dostępne są wąskie i szerokie).
Najnowsze komentarze