Mozaika czy płytki patchworkowe – co wybrać na ścianę w kuchni?
Spis treści
Kuchnia to miejsce, w którym może nie spędzamy w ciągu dnia wiele czasu, ale spędzamy go dość aktywnie. Podczas jej urządzania powinniśmy położyć nacisk na to, by była możliwie funkcjonalna. Jednym z większych dylematów, które towarzyszą nam w trakcie remontu to wybór sposobu wykończenia ścian i przestrzeni między szafkami. Jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań są płytki patchworkowe i mozaiki. Co wybrać do kuchni? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Mozaika – co to jest i jakie ma zastosowanie w kuchni?
Mozaika to technika zdobnicza, której historia sięga starożytności. Może przybierać postać obrazów lub ornamentów, a wykonywana jest z kolorowych, niewielkiej wielkości kamieni, szkła lub ceramiki. W wykończeniu kuchni najczęściej stosuje się mozaikę szklaną i ceramiczną. Mozaika daje wiele możliwości aranżacyjnych, może być jednokolorowa, tworząc jednobarwną taflę układaną np. z małych kwadratów, bądź też tworzyć z nich nietuzinkowe i niepowtarzalne wzory.
Mozaika jest dziś chętnie wykorzystywana w kuchniach i łazienkach, jest jednak dość drogim rozwiązaniem ze względu na czasochłonność jej układania i wymagane doświadczenie fachowca. Musi być bowiem ułożona bardzo równo, by uzyskać odpowiedni efekt. W polskich kuchniach mozaikę znajdziemy na ścianach, podłogach oraz w przestrzeni ściennej między szafkami. Bardzo często w postaci dekoracyjnych pasków, a nie całej, dużej przestrzeni.
Wady i zalety zastosowania mozaiki w kuchni
Zastanówmy się teraz, na ile funkcjonalne i praktyczne będzie wybranie mozaiki do kuchni. Musimy pamiętać, że mozaika to bardzo małe elementy, pomiędzy którymi zazwyczaj kładzie się fugi, takie jak przy klasycznych płytkach i flizach. To jednak sprawia, że ich sumaryczna powierzchnia jest dość duża. A jak wiemy, fugi, zwłaszcza w kuchni potrafią się dość mocno brudzić, osadza się na nich kurz i tłuszcz z gotujących się potraw. Oczywiście możemy dodatkowo zabezpieczyć fugi specjalnymi preparatami, ale należy to wykonać od razu po ułożeniu mozaiki i regularnie powtarzać.
Z tego powodu lepiej wykorzystać w kuchni mozaikę jako niewielki element dekoracyjny, np. ozdobny pas niż kłaść ją na dużej powierzchni.
Zaletami wykorzystania mozaiki w kuchni jest możliwość ułożenia z niej wyjątkowych wzorów. Na rynku znajdziemy mozaikę w każdym kolorze, wykonaną z różnych materiałów, dzięki czemu zyskujemy nieograniczoną ilość kombinacji do ułożenia. Dodatkowo sama mozaika zwłaszcza szklana, jest łatwa do utrzymania w czystości (pomijając fugę). Wystarczy przetrzeć ją płynem do szyb czy wodą z octem, by odzyskała blask. Jeśli zaś zdecydujemy się na mozaikę szklaną czy lustrzaną, możemy dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń, ponieważ będzie ona doskonale odbijać światło, rozjaśniając wnętrze.
Płytki patchworkowe – jak wyglądają i gdzie je stosować?
Płytki patchworkowe to coraz modniejszy wzór fliz nawiązujących do patchworku, czyli zszywanego z małych kawałków, różnokolorowych materiałów większych form, np. koców. Na płytkach patchworkowych znajdziemy wielobarwne wzory, często nawiązujące do kultury hiszpańskiej i portugalskiej. Najczęściej spotykane są płytki patchworkowe biało-czarne, w odcieniach szarości lub niebieskości. Na rynku spotkamy również różnego rodzaju ażurowe i koronkowe wzory.
Jak możemy wykorzystać takiego rodzaju płytki? Możliwości jest wiele, od ułożenia z nich podłogi, ścian, przestrzeni między szafkami, ale też wykonaniu z nich elementów ozdobnych, położenia na blat czy wykorzystanie do drobnych mebli.
Wady i zalety stosowania płytek patchworkowych
Płytki patchworkowe jak najbardziej warto stosować w kuchni, są dość tanie i łatwe w montażu. Często możemy znaleźć je w większych formatach, przez co ograniczymy ilość fugi gromadzącej zabrudzenia. Płytki patchworkowe jak każde inne flizy są łatwe w czyszczeniu, można je dezynfekować, są odporna na wilgoć, zmiany temperatur. Z powodzeniem da się je układać koło kuchenek elektrycznych czy gazowych, jak również są odporne na ścieranie, czyli sprawdzą się na podłodze.
Płytki patchworkowe są doskonałym sposobem na szybkie odnowienie wnętrza, potrafią ożywić nawet bardzo stonowaną kuchnię. Z kolei jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, to jedną możliwą trudnością jest ich doczyszczanie, jeśli ich powierzchnia nie będzie gładka a chropowata i wypukła. Da się tego uniknąć, jeśli wybierzemy gładkie płytki patchworkowe.
Mozaika czy płytki patchworkowe – co wybrać?
Oba rozwiązania z powodzeniem mogą być stosowane w naszych kuchniach. Jednak do dużych powierzchni polecamy płytki patchworkowe a do niewielkich mozaiki. Będzie to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Z mozaiki możemy układać nieograniczoną ilość wzorów, a płytki mają jeden określony schemat. To, które rozwiązanie wybierzemy, zależy więc głównie od efektu, jaki chcemy uzyskać i powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwizdkę by ocenić
Nie ma jeszcze ocen. Bądź pierwszy!
Zostaw odpowiedź