Kiedy może dojść do zalania kuchni?

Jest kilka sytuacji, w wyniku których może dojść do zalania kuchni. 

  • Najczęściej spotyka to osoby mieszkające w blokach – zwłaszcza tych wybudowanych dość dawno. Często dochodzi do awarii, w wyniku której zostaje zalana kuchnia, a nierzadko nawet całe mieszkanie.
  • Podobna sytuacja może spotkać tych, którzy mieszkają w domku piętrowym. Gdy łazienka na piętrze znajduje się tuż nad kuchnią – nietrudno, aby doszło do zalania pomieszczenia kuchennego. Wystarczy, że wystąpi drobna usterka lub awaria, na którą często my, jako użytkownicy, nie mamy wpływu. 
  • Bardzo często dochodzi do zalania kuchni również w momencie, gdy w domu (zazwyczaj parterowym) lub bloku (dotyczy to mieszkań na ostatnim piętrze) jest nieszczelny dach. W tym przypadku raczej nie dojdzie do dużych zniszczeń, nie jest jednak powiedziane, że jest to reguła. W każdej odrębnej sytuacji może bowiem być różnie. 

Co należy zrobić przed rozpoczęciem naprawy ścian po zalaniu kuchni?

Kiedy doszło już do tej tragicznej awarii, przede wszystkim należy zachować spokój. Nie ma sensu denerwować się nadmiernie, ponieważ już doszło do uszkodzeń i niestety – nasze nerwy nie mają takiej mocy, aby cofnąć czas. Jeśli już opanujemy emocje, musimy uzbroić się w cierpliwość. Po zalaniu kuchni należy bowiem odczekać kilka dni, a jeśli awaria była niezwykle poważna – nawet kilkanaście. Nie możemy rozpocząć prac remontowych w przypadku, gdy ściany są mokre, ponieważ mogłoby się po pewnym czasie okazać, że nasza praca poszła na marne. Musimy pozwolić powierzchniom wyschnąć i dopiero wtedy będziemy mogli przystąpić do działania. 

Jak postępować po poważnym zalaniu kuchni? Etapy naprawy ścian

Aby nasze prace naprawcze ścian po zalaniu kuchni przyniosły oczekiwane rezultaty, musimy postępować po kolei, pilnując poszczególnych etapów. 

Po pierwsze: oceń stan tynków na ścianach po zalaniu kuchni

Pierwszym z naszych kroków powinna być ocena stanu tynków po zalaniu kuchni. W tym celu należy przeprowadzić prostą czynność, polegającą na tzw. opukaniu ścian. Jeśli usłyszymy „głuchy” dźwięk – co jest gorszą sytuacją – jest to znak, że tynk zaczął odchodzić od ściany. Może być też sytuacja, że nie usłyszymy niczego takiego – wówczas oznacza to, że czeka nas znacznie mniej pracy.

Tynk zaczął odchodzić od ściany po zalaniu kuchni – co zrobić?

Jeśli okazało się, że po zalaniu kuchni tynk zaczął odspajać się od ścian, musimy całkowicie się go pozbyć. Jedynie wtedy będziemy mogli rozpocząć dalsze prace i mieć jednocześnie pewność, że będą one efektywne. Następnie miejsce, w którym ma zostać położona nowa warstwa tynku, należy zagruntować. Dzięki temu będzie miał on lepszą przyczepność.

Ważne, aby podczas zakupu odpowiedniego tynku pamiętać o tym, że jego rodzaj musi być taki sam, jak ten, który już znajduje się na naszej kuchennej ścianie. W przeciwnym razie, jeśli zastosujemy np. tynk gipsowy z wapiennym, po pewnym czasie może okazać się, że miejscach ich łączenia pojawiają się pęknięcia lub całkowicie warstwa zaczyna ponownie odchodzić.

Tynk nie odchodzi od ściany po zalaniu pomieszczenia kuchennego

Kiedy jesteś w tej komfortowej sytuacji, że tynk nie zaczął odspajać się od ściany w kuchni po zalaniu, warto sprawdzić, czy na powierzchni nie zaczęły pojawiać się pęcherze. Bardzo możliwe, że w którejś części ściany one wystąpią, dlatego należy się ich pozbyć. To już nie jest tak trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Wystarczy bowiem przeszlifować dane miejsce papierem ściernym, po czym można przejść do dalszych prac remontowych. 

Po drugie: zagruntuj ściany, które uległy zniszczeniu w wyniku zalania kuchni

Gdy zadbaliśmy już odpowiednio o tynki na naszej ścianie, możemy przejść do etapu gruntowania. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu znacznie łatwiejsze jest aplikowanie farby. Grunt zapobiega również powstawaniu nieestetycznych przebarwień.

Podczas napraw ścian po zalaniu kuchni zalecane jest nakładanie preparatu gruntującego pędzlem. Dzięki temu możliwe będzie dokładniejsze rozprowadzenie substancji.

Po trzecie: nałóż nową warstwę farby na naprawiane ściany w kuchni

Podczas malowania ścian po zalaniu w kuchni należy pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsze jest to, aby podejść do zadania na spokojnie. Jeśli decydujemy się na farbę, która wymaga nałożenia kilku warstw, musimy odczekać pomiędzy pomalowaniem poszczególnych z nich. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstania zacieków lub co gorsza – odchodzenia farby od ścian.