Tłuste plamy na suficie w kuchni – jak je zlikwidować?
Spis treści
Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, w którym niewątpliwie najłatwiej o trwałe zabrudzenia. Najtrwalsze i najtrudniejsze do usunięcia są z pewnością plamy z tłuszczu. Szczególnie jeśli powstały na białym suficie. Jak skutecznie je usunąć? W poniższym artykule znajdziesz 10 sprawdzonych trików, które z pewnością ułatwią Ci to zadanie!
Jak powstają tłuste plamy na suficie?
Ich najczęstszym powodem jest brak okapu z pochłaniaczem. Taki sprzęt odprowadza nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także unoszącą się znad garnków parę, która oprócz wody transportuje także drobinki tłuszczu. To właśnie dlatego spód okapu jest tłusty i lepki nawet przy częstym czyszczeniu. Osadzają się na nim resztki gotowanych potraw.
Jeśli nie mamy okapu, wszystkie te zanieczyszczenia poszybują w górę i osiądą na naszym suficie. Nie łatwo o niego dbać i regularnie usuwać zabrudzenia nie tylko z powodu wysokości, na której się znajduje. Pomalowane powierzchnie trudno wyczyścić tak, by trwale ich nie zniszczyć.
Czy tłusta plama będzie prześwitywać spod farby?
Otóż tak, z całą pewnością będzie widoczna. Pokrycie takiego zabrudzenia tłuszczem może być przyczyną słabej trwałości farby lub (w ekstremalnych przypadkach) jej zważenia. Nie warto więc próbować, gdyż możemy jeszcze bardziej pogorszyć zaistniałą sytuację.
Warto pamiętać, że nie musimy usuwać plamy całkowicie „do zera”, jeśli i tak planujemy przeprowadzenie prac remontowych. Wystarczy zneutralizować je na tyle, żeby nie było ich widać pod nową warstwą farby.
5 nieinwazyjnych trików, które pomogą ci wywabić tłuste plamy z sufitu
Po zastosowaniu tych metod nie będzie konieczne malowanie, gdyż powierzchnia sufitu nie zostanie trwale uszkodzona. Będą jednak one zdecydowanie mniej skuteczne, niż triki wymienione w kolejnym punkcie.
Jeśli więc planujesz remont i szukasz szybkiej oraz w stu procentach działającej metody, przejdź do lektury następnego punktu tego artykułu.
- Użycie bibuły i mąki ziemniaczanej – w pierwszej kolejności podgrzewamy plamę suszarką, żeby tłuszcz się rozpuścił, następnie z całej siły dociskamy bibułę do sufitu, dopóki nie przestaną na niej pojawiać się zacieki. Na końcu wcieramy w sufit mąkę ziemniaczaną.
- Posmarowanie tłustej plany pianką do golenia – wystarczy nałożyć piankę dość grubą warstwą na zanieczyszczony sufit i pozostawić ją na kilka godzin. Im dłuższy czas działania, tym lepszy efekt uzyskamy. Warto więc użyć pianki na noc i zetrzeć ją wilgotną ściereczką dopiero rano. Pianka zadziałała absorbująco i wchłonie tłuszcz.
- Przetarcie zabrudzonego sufitu wodą z płynem do naczyń – jest to sposób, który na pewno doskonale sprawdzi się w przypadku farb ścieralnych i akrylowych. Przy innych trzeba na niego uważać. Najlepiej użyć jak najdelikatniejszej bawełnianej ściereczki i nie szorować, ale przykładać materiał do powierzchni plamy.
- Pokrycie plamy pianką do mycia okien – wystarczy spryskać tłuszcz płynem i zaistniałą pianę pozostawić na kilka godzin. Następnie wystarczy usunąć resztki produktu papierowym ręcznikiem i gotowe!
- Użycie soku z cytryny i soli (lub sody oczyszczonej) – można spróbować natrzeć tłuszcz cytryną zamoczoną w soli lub sodzie oczyszczonej. Jest to jednak jeden z mocniejszych sposobów, więc lepiej zostawić go w razie ostateczności i zastosować, dopiero kiedy inne triki okażą się mało pomocne.
5 inwazyjnych trików, które pomogą ci wywabić tłuste plamy z sufitu
Teraz czas na metody, których warto użyć przy okazji remontu. Sprawdzą się doskonale w przypadku bardzo uporczywych plam i dadzą stuprocentową pewność, że po malowaniu nasz sufit będzie nieskazitelny.
- Papier ścierny o niewielkiej gramaturze – wystarczy przeszlifować kłopotliwe miejsca i problem rozwiązany! Podczas szlifowania można podstawić pod papier rurę z odkurzacza i od razu zbierać pył. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie kłopotliwego sprzątania pyłu rozniesionego po całym pokoju.
- Szczotka o twardym włosiu (konopna lub druciana) – najlepszy efekt da w połączeniu z silnym detergentem. Odpowiednie będzie mleczko do czyszczenia, soda oczyszczona lub zwykły płyn do naczyń.
- Kucie i gipsowanie – w przypadku bardzo uporczywych plam lub gdy tłuszcz wniknął aż do gipsu, niezbędne będzie kucie i szpachlowanie.
- Specjalistyczne preparaty do usuwania tłuszczu – istnieją specjalistyczne płynne preparaty do usuwania tłuszczu, są jednak drogie i najczęściej silnie żrące. Nie rekomenduje się ich w przypadku plam na suficie, gdyż w łatwy sposób mogą zaszkodzić nam podczas nakładania. Mogą silnie podrażniać nasze drogi oddechowe lub co gorsza, poparzyć skórę skapując z sufitu. Należy postępować z nimi szczególnie ostrożnie.
- Podwieszany sufit – kiedy inne metody zawiodą, podwieszany sufit może okazać się najlepszą inwestycją. Będzie się pięknie prezentował i podkreśli świeży, poremontowy charakter wnętrza.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwizdkę by ocenić
Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba ocen 6
Zostaw odpowiedź