Projekty kuchni w bloku

Z reguły kuchnie w blokach charakteryzują się niewielkim metrażem. Mała powierzchnia, zła ustawność, brak dostępności do okna czy w końcu słaba funkcjonalność to najczęściej wymieniane problemy osób, które mieszkają w blokach. Mała kuchnia jednak wcale nie musi być równoznaczna z nudnym i zagraconym wnętrzem. Nawet niewielkie pomieszczenie w bloku da się urządzić atrakcyjnie i funkcjonalnie. Warto też mieć na uwadze, że mała kuchnia to z reguły mniejszy wydatek na jej remont.

Planowanie remontu kuchni w bloku

Decydując się na remont generalny kuchni w mieszkaniu w bloku, powinniśmy zacząć od odpowiedniego projektu kuchni i znalezienia ekipy remontowej. Jeżeli nie mamy pomysłu na wygląd naszej kuchni, możemy skorzystać z pomocy specjalistów, np. projektanta wnętrz. Średnia cena pracy projektantów wynosi ok. 90 zł/m2. Osobnym tematem jest znalezienie fachowca do remontu kuchni. Znalezienie dobrej firmy remontowej nie zawsze jest proste. Na rynku nie brakuje bardzo słabych fachowców lub wręcz oszustów, jak i firm, które za swoje usługi liczą sobie kilkakrotnie więcej od innych. Ceny są również zróżnicowane regionalnie – więcej za remont zapłacimy w dużym mieście, takim jak Kraków czy Warszawa, a mniej gdzieś w małej miejscowości. W przypadku szukania fachowców dobrym rozwiązaniem będzie porównanie kilku ofert i dopiero na tej podstawie podjęcie ostatecznej decyzji. Można także postawić na ekipę z polecenia.

Ile kosztuje remont kuchni w bloku?

Jeżeli mamy już gotową koncepcję oraz wybranego wykonawcę, możemy przejść do oszacowania kosztów remontu. Poniżej przedstawiamy kompleksową wycenę krok po krok remontu kuchni w bloku:

Demontaż starych mebli oraz wyposażenia kuchni

Pierwszym krokiem w remoncie kuchni jest demontaż starych elementów wyposażenia i przygotowanie pomieszczenia pod remont. W tym przypadku musimy liczyć się z wydatkami rzędu 300-500 zł za demontaż starych mebli, 20-40 zł/m2 za skucie starej glazury z podłogi i ścian, 5-10 zł/m2 za usunięcie powłok malarskich i okładzin. Część z wymienionych czynności można przeprowadzić samodzielnie, co zmniejszy koszty poniesione na remont kuchni. Należy też pamiętać, że wszelkiego rodzaju śmieci remontowe w postaci starych mebli, płytek, tapet itp. właściciel usuwa na własny koszt. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie specjalnego kontenera. Cena wynajmu takiego kontenera na śmieci remontowe waha się od 200 do 500 zł.

Wymiana instalacji elektrycznej w kuchni w bloku

Niektóre projekty kuchni mogą uwzględniać konieczność modernizacji instalacji elektrycznej. Koszt wymiany instalacji elektrycznej będzie uzależniony od wielu czynników, można natomiast przyjąć, że oscyluje on w granicach od 50 do 100 zł za jeden punkt. Zakładając, że w kuchni mamy 5 punktów (gniazdka, włącznik światła, oświetlenie), a cena za jeden punkt wynosi średnio 70 zł, to całkowity koszt, nieuwzględniający robocizny to 350 zł. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej cena jednego punktu jest znacznie wyższa i wynosi około 200 zł za punkt.

Wymiana płytek i malowanie ścian w kuchni w bloku

Wykończenie ścian i podłóg to kolejny etap remontu kuchni. Jeżeli pozbyliśmy się starych płytek – trzeba położyć nowe. Ceny płytek są bardzo zróżnicowane i kształtują się od 20 do 100 zł za m2. Do tego dochodzi fuga, preparat gruntujący oraz klej do płytek. Nie możemy też zapominać o kosztach robocizny – średnio 50-60 zł/m2. W przypadku kuchni o powierzchni 7m2 robocizna będzie kosztować nas około 350-420 zł, do tego doliczyć trzeba sobie wszystkie potrzebne materiały. Alternatywą dla płytek na ścianie mogą być nowoczesne panele szklane ze szkła hartowanego (ok. 100-120 zł/m2).

Pozostałe ściany możemy pomalować farbą, najlepiej lateksową, która jest odporna na wilgoć panującą w kuchni. Biorąc pod uwagę naszą 7-metrową kuchnię mamy łącznie z sufitem około 20m2. Będziemy potrzebować około 3 l farby gruntującej i tyle samo farby lateksowej. Dobrej jakości farba lateksowa to około 70-80 zł za 2,5 l, z kolei środek gruntujący to wydatek rzędu 30-45 zł za 5 litrów.

Meble do kuchni w bloku i sprzęt AGD

Remontując kuchnię, trzeba się liczyć z tym, że wymiana mebli oraz zakup sprzętu RTV to najdroższy punkt w kosztorysie. Jeżeli chodzi o meble kuchenne, to ich cena zależy od tego, czy zdecydujemy się na meble gotowe ze sklepu czy robione na zamówienie. Oczywiście meble z tej pierwszej opcji będą tańsze. Najtańsze zestawy mebli kuchenny możemy znaleźć już za kilkaset złotych. Za średniej jakości zestaw szafek (3-4 szafki na dole i 4-5 wiszących na górze) w sklepie możemy zapłacić od 1000 do 3000 zł. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na szafki na wymiar, za taki sam zestaw zapłacimy około 5000-7000 zł. Do tego dochodzą jeszcze armatura i sprzęty AGD, takie jak piekarnik, lodówka, płyta gazowa lub indukcyjna, zmywarka, zlewozmywak, bateria, które – jak wiadomo – do tanich nie należą.

Podsumowując, całkowity koszt remontu kuchni o powierzchni 7m2 w bloku może kosztować nas między 15. a 20. tys zł., z czego najdroższe są meble i sprzęty AGD.