Kiedy warto zdecydować się na remont kuchni?

Remont kuchni, tak jak odnawianie każdego innego wnętrza, jest zazwyczaj procesem czaso- i pracochłonnym. Wymaga sporego nakładu energii i zazwyczaj generuje duże koszty. Decydujemy się więc na przeprowadzenie remontu zazwyczaj wtedy, kiedy pomieszczenie kuchenne ewidentnie tego wymaga. Ma to miejsce wówczas, gdy wygląd kuchni nie był zmieniany od kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu lat i nie jest ona w najlepszym stanie. Niekiedy bywa też tak, że dochodzi do pewnej sytuacji losowej, która poniekąd wymusza na nas przeprowadzenie remontu. Jednak to, co nami kieruje, kiedy decydujemy się na odnowę wnętrza, nie jest najważniejsze. Kluczową kwestią jest, aby się do tego odpowiednio przygotować i zrobić wszystko w prawidłowej kolejności. 

Od czego zacząć remont w kuchni?

Zawsze zależy nam, aby remont w kuchni przebiegł niezwykle szybko i bezproblemowo. O ile nie jesteśmy w stanie przewidzieć żadnych sytuacji losowych, które mogą nas spotkać, o tyle możemy postarać się zrobić wszystko, aby remont ten mógł być przeprowadzony w sposób sprawny. Od tego dzieli nas bowiem kilka prostych kroków, których stosowanie się przyniesie pożądane skutki.

Zaplanuj z wyprzedzeniem cały remont kuchni

Jest to jedna z kluczowych kwestii, których powinniśmy dopilnować jeszcze przed rozpoczęciem odnawiania danego pomieszczenia. Planując remont powinniśmy rozpisać sobie, co dokładnie chcemy zmienić. Dużym ułatwieniem jest uwzględnienie od razu, jakie nowe kolory mają zagościć oraz gdzie mają się one znaleźć. Jeśli planujesz zainwestować w nowe meble, jest to również dobry moment na to, aby przemyśleć i zaplanować jaki miałby być ich układ. Wszystko to znacznie ułatwi i przyspieszy późniejsze prace.

Opróżnij całą przestrzeń w kuchni przed rozpoczęciem remontu 

Jest to kolejny niezwykle ważny krok. Niektórzy mogą uważać, że nie ma potrzeby o tym pisać, ponieważ jest to oczywiste. Gwarantujemy jednak, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest ten punkt. Decydują się nie na wyniesienie wszystkich rzeczy z danego pomieszczenia, tylko na ustawienie ich w jednym miejscu. Jeśli Twoja kuchnia jest niezwykle duża, a jej wyposażenie zadziwiająco niewielkie – może zdać to egzamin. W przeciwnym razie jednak będzie to stanowiło jedynie przeszkodę na drodze.

Przygotuj odpowiednio ściany, sufit i podłogę do remontu w kuchni

Jeśli poprzednie kroki został już wykonane, nadszedł czas, aby przejść do samego remontu kuchni. Ten natomiast musi rozpocząć się odpowiednim przygotowaniem ścian, sufitu i podłóg do dalszych poczynań.

Jeśli decydujesz się na całkowitą odnowę podłogi, np. poprzez położenie nowych płytek, na samym początku warto zerwać stare. Jest to bowiem czynność dość brudząca, dlatego lepiej przeprowadzić ją na samym początku.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie do dalszych działań pozostałych powierzchni. Nierzadko konieczne jest zaszpachlowanie pewnych ubytków w ścianach i jest to właściwy moment. Następnie należy je zagruntować, co pozwoli na nałożenie nowego koloru.

Ciekawostka

Jeśli na Twoich ścianach w kuchni znajduje się farba tablicowa, konieczne jest, aby przed nałożeniem nowej warstwy jakiejkolwiek innej substancji, zedrzeć poprzednią. Ten rodzaj farb jest na tyle specyficzny, że aby dawał pożądane efekty, konieczne jest wielokrotne pomalowanie powierzchni. Jeśli więc przychodzi czas na zmianę koloru, poprzedniego – krótko mówiąc – trzeba się pozbyć. W przeciwnym razie powstanie nieestetyczna „skorupa”, która może zacząć odchodzić płatami od ściany. 

Maluj kuchnię podczas remontu we właściwej kolejności

Nie istnieje oczywiście żadna odgórna zasada, mówiąca o tym, w jakiej kolejności musimy malować naszą kuchnię podczas remontu. Jeśli jednak chcemy wszystko robić zgodnie ze sztuką budowlaną, warto na samym początku zdecydować się na malowanie sufitu. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że może skapnąć farba na ściany. W momencie, gdy byłyby one już docelowo pomalowane, pojawiłby się problem – plama wymagałaby pokrycia jej kolejną warstwą farby.

Ile trwa remont kuchni?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile trwa remont w kuchni. Zależy to bowiem od wielu czynników:

  • wielkość kuchni;
  • ilość osób, które ten remont przeprowadzają;
  • sposób przygotowania się do remontu – czy zostały wcześniej zakupione wszystkie niezbędne materiały.

Jest to tylko kilka z wielu innych kwestii, wpływających na czas odnowy wnętrza. Tak, jak wspomnieliśmy na samym początku – kluczowe jest to, aby jak najlepiej się przygotować do remontu kuchni. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że przebiegnie on szybko i sprawnie.