Spieki kwarcowe na ścianie w małej kuchni – czym dokładnie jest ten materiał wykończeniowy?

Niektórzy z nas bardzo ostrożnie podchodzą do wyboru tego materiału wykończeniowego. Uważają bowiem, że może on być nietrwały i niskiej jakości. Nic bardziej mylnego! Spieki kwarcowe idealnie sprawdzą się na ścianach w małej kuchni. Materiał ten jest mieszanką różnych naturalnych materiałów, jak np. kwarc czy skały granitowe. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie rozmaitych, ciekawych wzorów na jego powierzchni. 

Dostępnych jest kilka rodzajów spieków, które różnią się od siebie m.in. fakturą i grubością. Niektóre z nich przeznaczone są do wykorzystania jako materiał wykończeniowy ścian, inne nadają się do położenia na podłogę, a jeszcze inne – do wykonania z nich elementów mebli.

Jak powstają spieki kwarcowe, wykorzystywane na ścianie w małej kuchni?

Powstawanie spieków kwarcowych nie jest procesem szybkim i łatwym. Polega na wymieszaniu wszystkich materiałów, które finalnie będą wchodzić w jego skład. Kolejnym etapem jest sprasowanie powstałej mieszanki, działając na nią odpowiednio wysokim ciśnieniem. Następnym krokiem, od którego częściowo pochodzi nazwa spieków kwarcowych, jest wypiekanie kompozycji w specjalnym piecu, w bardzo wysokiej temperaturze – sięgającej ponad 1200 stopni Celsjusza. 

Cechy charakterystyczne spieków kwarcowych na ścianach w niewielkim pomieszczeniu kuchennym

Spieki kwarcowe mają kilka cech charakterystycznych. Dzięki temu, że wykonane są z naturalnych materiałów, wyglądają niezwykle lekko i świeżo. Niektóre z nich, dzięki powstaniu na ich powierzchni charakterystycznych wzorów, wyglądem przypominają marmur – są jednak od niego zdecydowanie tańsze. Co więcej, mogą przyjmować różną grubość, która waha się od 3 do 12 milimetrów. Możliwy przez to jest wybór odpowiednich płyt, w zależności od ich zastosowania. Spieki na ścianę w małej kuchni w bloku powinny być jak najcieńsze, ponieważ dzięki temu nie będą zbędnie zabierać już i tak niewielkiej ilości przestrzeni.

Spieki kwarcowe na ścianie w małej kuchni w bloku – plusy zastosowania

Osoby, które jako materiał wykończeniowy do swojej niewielkiej kuchni w bloku wybrały spieki kwarcowe, z pewnością nie żałują tej decyzji. Płyty te są bowiem niezwykle funkcjonalne. Mają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, nie ma więc obaw, że jeśli coś przewróci się na ścianę, zostanie ona od razu uszkodzona. Co więcej, łatwo utrzymać ich czystość. Nie warto jednocześnie się martwić, że ich powierzchnia mogłaby zostać odbarwiona, ponieważ są odporne na wszelkiego rodzaju detergenty myjące, a nawet rozpuszczalniki. 

Niewątpliwą zaletą jest także łatwość montażu. Płyty ze spieków kwarcowych są bowiem zazwyczaj klejone na specjalny klej, co znacznie przyspiesza ten proces. Nie warto jednak decydować się na ich samodzielne zamontowanie – lepiej zostawić to specjalistom, dzięki którym zagwarantowane będzie późniejsze bezpieczeństwo użytkowania. 

Wygląd spieków kwarcowych wybieranych na ścianę w niewielkiej kuchni

Każdy powinien mieć świadomość tego, że mała kuchnia to pomieszczenie, w którym powinny obowiązywać pewne zasady dekoratorskie. Pierwsza z nich, to niestosowanie ciemnych kolorów. Tę kwestię oczywiście każdy może wziąć pod uwagę, ale nie musi, ponieważ jeśli ma inne upodobania i wizje – nie powinien się do niczego zmuszać. Jasne kolory mogą jednak w tym przypadku sprawdzić się zdecydowanie lepiej, ponieważ sprawią one, że kuchnia stanie się optycznie większa. Lepiej więc zdecydować się na spieki kwarcowe na ścianę, utrzymane w jasnej kolorystyce. 

Co więcej, warto również zdecydować się na płyty o gładkiej powierzchni. Dzięki temu możliwe, że światło – chociażby w pewnym stopniu – będzie odbijało się od spieków i dodatkowo pogłębi efekt powiększenia przestrzeni.

Inne zastosowanie spieków kwarcowych w domowych wnętrzach

Tak, jak wspomnieliśmy już wyżej – zastosowanie spieków kwarcowych na ścianie w małej kuchni to tylko jedna z możliwości. Można je wykorzystać także jako materiał wykończeniowy podłóg – w tym przypadku warto jednak pamiętać o tym, że płyty muszą być nieco grubsze, niż te naścienne.

Jeśli jesteś miłośnikiem spójności w swoich wnętrzach, warto zainwestować w blat wykonany ze spieku kwarcowego. Będzie on idealnym miejscem do przyrządzania posiłków, ponieważ jest plamoodporny, wytrzymały, a dodatkowo prezentuje się niezwykle ładnie. Kiedy chcesz, aby powierzchnia ściany różniła się delikatnie od powierzchni lady kuchennej – wystarczy wybrać dwa różne kolory płyt kwarcowych.