Po pierwsze: dokładnie planuj i porównuj ceny

Najważniejszą zasadą każdego remontu, także tego małej kuchni, jest dokładne planowanie i porównywanie cen. Nigdy nie warto robić zakupów intuicyjnych czy pod presją chwili. W takich sytuacjach bowiem podejmujemy złe decyzje zakupowe. Zanim udamy się na zakupy, usiądźmy wygodnie z notatnikiem oraz długopisem i zastanówmy się, czego potrzebujemy do odnowienia naszej niewielkiej kuchni.

Dokładna lista zakupów powinna stanowić pierwszy punkt idealnego taniego remontu każdego pomieszczenia. Dobrym nawykiem niech stanie się dla nas porównywanie cen w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i tych internetowych. Jeśli wiemy, że w najbliższym czasie przeprowadzimy remont, a jakiś sklep ma akurat promocję na niezbędne nam akcesoria, skorzystajmy z niej. Wcześniejsza orientacja w cenach pozwoli nam nie naciąć się na fałszywe okazje.

Jeśli do tej pory się nie przekonaliśmy do zakupów online, podczas odnawiania małej kuchni jest na to idealny czas. Bardzo często w sieci kupujemy niezbędne farby, akcesoria, dodatki w cenach dużo niższych. A to znacząco wpłynie na całkowity koszt remontu.

Po drugie: odśwież płytki malowaniem

Wymiana płytek, czy to ściennych czy podłogowych w małej kuchni, choć może nie kosztowałoby dużo, wygenerowałoby wiele dodatkowych opłat i kłopotów. Jeśli zależy nam na tanim i szybkim odnowieniu tego pomieszczenia, sięgnijmy po inne rozwiązania. Jednym z chętniej wybieranych jest malowanie płytek w kuchni. Na rynku znajdziemy specjalne farby, które nakładamy na płytki w małej kuchni. Dzięki temu możemy szybko, tanio i bez kucia diametralnie zmienić wygląd wnętrza. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem tej metamorfozy dokładnie umyć i odtłuścić flizy na ścianach. Dzięki temu uzyskamy lepszy i trwalszy efekt. Nie zapominajmy również o odświeżeniu fug, skorzystajmy z odpowiednich preparatów do ich czyszczenia, malowania i impregnowania.

Po trzecie: wykorzystaj naklejki i szablony

Jeśli nie podobają nam się malowane płytki lub marzą nam się kafle wielobarwne, wzorzyste czy z efektem 3D, powinniśmy zainteresować się naklejkami na płytki kuchenne. Ich wielkość dopasowana jest do najpopularniejszych rozmiarów kafli, dzięki czemu nie będziemy musieli ich docinać. Na rynku znajdziemy naklejki z wieloma wzorami i w różnorodnej kolorystyce. Duży wybór umożliwi nam dobranie ich do preferencji oraz stylu małej kuchni. Pamiętajmy, że zbyt duże wzory mogą nieco przytłoczyć wnętrze i należy je stosować z umiarem. Wykorzystanie do odnowienia małej kuchni naklejek na płytki jest tanim sposobem na błyskawiczny remont.

Po czwarte: odnów szafki kuchenne a nie wymieniaj

Bardzo często największym problemem małych kuchni są zniszczone szafki. W wyniku częstego użytkowania, wilgoci i unoszącej się pary podczas gotowania, mogą one wyglądać już nieatrakcyjnie. Jednak ich kompleksowa wymiana wiązałaby się już z dużym kosztem, dlatego warto przyjrzeć się innym możliwościom.

Przede wszystkim szafki w małej kuchni możemy odnowić, korzystając z narzędzi oferowanych przez rynek. Do dyspozycji mamy między innymi możliwość:

  • pomalowania szafek kuchennych,
  • oklejenie ich całościowe lub częściowe,
  • wykonanie na nich zdobień w stylu decoupage.

Każda z tych metod odświeżenia mebli do kuchni nie będzie droga, a może dać bardzo fajne efekty. Podobnie jak w przypadku kafelek, tak i tutaj kluczem do ostatecznego efektu jest dokładne przygotowanie powierzchni. To ono bowiem zadecyduje o trwałości farby czy naklejki.

Po piąte: wymień tylko fronty szafek w kuchni

Jeśli nasze kuchenne szafki są zbyt zniszczone lub po prostu nie podobają nam się tak odnawiane, możemy sięgnąć po opcję pośrednią – wymianę wyłącznie frontów mebli w małej kuchni. Zazwyczaj to one źle wyglądają, a same korpusy są jeszcze dobre. Dzięki ich zachowaniu zmniejszymy koszty, a równocześnie zyskamy nowy wygląd szafek wiszących i stojących. Jedynym problemem może być znalezienie zakładu meblarskiego, który podejmie się tego wyzwania. Dobry specjalista nie będzie miał jednak problemu z dopasowaniem nowych frontów do starych korpusów szafek.

Po szóste: sięgnij po dodatki

Najmniej inwazyjnym i najtańszym rozwiązaniem na odnowienie małej kuchni będzie zakup nowych dodatków. Wbrew pozorom może to dać bardzo fajny efekt i diametralnie zmienić całe pomieszczenie. Jak najlepiej to zrobić? Przede wszystkim wybierzmy jedną lub dwie dominujące barwy i kupmy kuchenne akcesoria i dodatki właśnie w ich odcieniach. Jak najwięcej przedmiotów wybierajmy z tej samej linii danego producenta, dzięki czemu zachowamy spójny wygląd. Bawmy się barwami, wzorami i materiałami, a nasza mała kuchnia zyska zupełnie nowy design.