Biała fuga do białych płytek podłogowych – oczywisty, ale najgorszy wybór

To, jaki kolor fugi do płytek podłogowych wybierzemy, w znacznej mierze powinno zależeć od ich lokalizacji. Jeżeli zależy nam na jasnych kafelkach w pomieszczeniach często używanych, a takim niewątpliwie jest kuchnia, dobranie do nich białych fug będzie złym rozwiązaniem. Choć na początku wyglądać to będzie niezwykle elegancko, sterylnie i modnie, to już po krótkim użytkowaniu może okazać się, że nie jesteśmy w stanie doczyścić takiej podłogi. Niestety białe fugi do płytek podłogowych będą się błyskawicznie brudzić, a z każdym dniem coraz więcej kłopotów sprawi nam ich czyszczenie. Jeśli nie jest nam bliska wizja codziennego szorowania białych fug, lepiej zrezygnować z ich kładzenia do białych płytek podłogowych w kuchni i nie tylko.

Biel w fugach ma jeszcze inną wadę – łatwo się przebarwia. Po czasie żółknie, co dodatkowo uwydatnią białe kafelki podłogowe. Jako że w kuchni dość często nam się coś rozlewa, istnieje duże ryzyko, że biała fuga zabarwi się na inny kolor, np. różowy od buraków z barszczu czy też zielony od szpinaku.

Jeśli chcemy podjąć ryzyko położenia białych fug do jasnych płytek podłogowych w kuchni, koniecznie zadbajmy o ich dokładne i regularne impregnowanie. Uważajmy także podczas doboru odcienia bieli fugi, by nie wydawała się ona żółta w stosunku do gresu podłogowego.

Białe płytki na podłogę z kolorową fugą – wybór dla odważnych

Ciekawym i odważnym pomysłem jest dopasowanie do białych płytek podłogowych w kuchni fugi kolorowej. Jej barwa powinna zostać dobrana do aranżacji danego wnętrza. Gama kolorystyczna fug dostępnych w marketach budowlanych jest ogromna, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie. W kuchniach boho, skandynawskich, klasycznych sprawdzą się z pewnością fugi w delikatnych kolorach czy nawet pastelowych. Będą zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż te białe, a równocześnie zapewnią delikatny wygląd białej podłogi i nie przytłoczą wnętrza.

Jeśli lubimy eksperymenty i zabawę, możemy pokusić się o położenie do białych płytek fug w intensywnym odcieniu. Musimy jednak uważać, by nie zdominowało to wnętrza. Jest to jednak doskonały pomysł na zaprojektowanie wyjątkowej i niepowtarzalnej kuchni.

Szara fuga do białych podłogowych płytek – uniwersalne rozwiązanie

Jednym z najczęściej wybieranych kolorów fug do białych płytek podłogowych jest szarość. Okazuje się, że jest to uniwersalne i najłatwiejsze w utrzymaniu czystości rozwiązanie. Szare fugi do białych płytek podłogowych wciąż wyglądają delikatnie i elegancko. Możemy sięgnąć zarówno po jasnoszare fugi, jak i ciemniejsze odcienie jak popiel i grafit. Tej barwy fugi na podłodze sprawdzają się dobrze, nie przyjmują tak brudu, jak białe oraz nie przebarwiają się tak łatwo.

Beżowa fuga do białej podłogi w kuchni – klasycznie i zachowawczo

Innym klasycznym i uniwersalnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po beżową fugę do białych kafelków na podłodze. Ta barwa fugi może sprawdzić się dobrze, ale należy uważać przy doborze jej odcienia. Niektóre bowiem będą wydawać się zbyt żółte przy białych płytkach. W skrajnych przypadkach może okazać się, że beżowe fugi dadzą nam efekt ciągle brudnej podłogi. Jeśli jednak prawidłowo dobierzemy odcień beżu, zyskamy ładną, nienadmiernie brudzącą się podłogę w kuchni.

Czarna fuga w białych płytkach podłogowych – najlepsze rozwiązanie?

Rozwiązaniem efektywnym jest sięgnięcie po czarne fugi do białych płytek podłogowych w kuchni. Niektórzy uważają, że czerń sprawdzi się najlepiej, bo najmniej widać na niej brud i przebarwienia. Nie do końca jest to jednak prawda, na takich fugach bowiem najłatwiej zauważymy osad z wody, kamień itd.

Czarne fugi i białe płytki podłogowe w kuchni są mocno kontrastowym wyborem. Będą doskonałym akcentem aranżacyjnym w pomieszczeniu. Należy jednak uważać w doborze mebli kuchennych i przy takiej podłodze sięgnąć po stonowane barwy frontów meblowych.

Fuga brokatowa do białych płytek na podłodze w kuchni

Wielbiciele blasku, załamywania się światła i blichtru powinni przyjrzeć się fugom z brokatem. Występują one w wielu odcieniach od pasteli po kolory intensywne. Różna może być również ilość i wielkość brokatu dodanego do takiej fugi. Jest to ciekawe rozwiązanie w połączeniu z białą podłogą w kuchni. Szczególnie że drobinki odbijające światło odciągają naszą uwagę od zabrudzeń. Brokatowa fuga może się więc fajnie sprawdzić w intensywnie użytkowanej kuchni.