Dlaczego warto stosować dekoracyjne wykończenie sufitów w kuchniach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt skomplikowana. Dekoracyjne wykończenia sufitów w kuchniach to jeszcze jeden sposób na to, by uatrakcyjnić wygląd naszych domów i mieszkań. Ten sposób ich ozdabiania posiada tę wyjątkową zaletę, że jest naprawdę łatwy w montażu i względnie tani, więc większość z nas może sobie nań bez trudu pozwolić. Niewielkim kosztem i naprawdę małym nakładem pracy zyskujemy ozdobę, która sprawia, że kuchnia staje się bardziej elegancka. Innym ważnym powodem, dla którego ten sposób wykończenia sufitów jest tak popularny, jest fakt, że listwy sufitowe montowane są w punkcie styku ścian i sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy bez trudu zamaskować miejsce, w którym kolor ściany przechodzi zazwyczaj w biel sufitu, a także wszelkie możliwe niedoróbki i niedociągnięcia. 

Jakie rodzaje wykończeń sufitowych w kuchni możemy wyróżnić?

Pośród sposobów na wykończenie sufitów możemy wyróżnić zastosowanie faset gipsowych, które sprawi, że pomieszczenie nabierze iście pałacowego przepychu, klasycznych popularnych jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia kasetonów drewnianych. Od dłuższego czasu uchodzi to za niemodne, faset do nowoczesnych pomieszczeń, które obecnie zyskują na popularności, sufitów podwieszanych z karton gipsu lub betonu, tapet, a także listew sufitowych, które można podzielić na ozdobne oraz minimalistyczne. Na rynku znajdziemy wiele praktycznych rozwiązań o różnym zastosowaniu. Ostateczny wybór wykończeń sufitowych warto dostosować do wielkości i układu kuchni oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Czym są listwy sufitowe?

Listwy sufitowe to typ sztukaterii – ozdób sufitu, które umieszczane są na suficie, bądź w miejscu łączenia ściany i sufitu. Zazwyczaj, jak sama nazwa wskazuje, mają one kształt listwy. Mogą one być wykonane z drewna, choć dużo częściej spotyka się takie, które zrobione są ze styropianu lub innych sztucznych materiałów. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów są one łatwe w montażu (zazwyczaj przy pomocy kleju), a także odporne na czynniki zewnętrzne, a do tego nie wymagają pielęgnacji jak na przykład listwy drewniane. Wykorzystanie styropianu oraz innych tworzyw sztucznych pozwala na pomalowanie ich za pomocą farb na dowolny kolor, co jest szczególnie istotne, gdy pragniemy, by nie odróżniały się barwą od ścian lub sufitu. Listwy sufitowe możemy podzielić na ozdobne oraz proste, które znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach o minimalistycznym wystroju.

Listwy sufitowe jako sposób na ukrycie karniszy w kuchni

Wspomnieliśmy już o tym, że za pomocą listwy sufitowej możemy ukryć wszelkie niedoróbki, czy niedociągnięcia w malowaniu lub tapetowaniu ściany. Jednak mogą one znakomicie sprawdzić się jako sposób na ukrycie karniszy. Wystarczy, że zamontujemy je tuż za linią karniszy, a zyskamy sprytną metodą na zatuszowanie miejsca wieszania firanek. Dodatkowo zyskamy unikatową ozdobą kuchni. Do tego zadania możemy wybrać zarówno proste styropianowe listwy sufitowe, jak również te bardziej ozdobne. Ostateczny wybór zależy wyłącznie od naszych upodobań oraz stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie.

Jak dobierać listwy przysufitowe do różnych kuchni?

Aktualnie w trendach znajdziemy wiele różnych możliwości zastosowania sztukaterii i innego typu listw przysufitowych. W zależności od rodzaju kuchni, jej wielkości, kształtu, jej stylu, możemy różnorodnie je wykorzystać. Jednym z pomysłów jest tradycyjne, przysufitowe montowane sztukaterii. Będzie to doskonały pomysł do wnętrz urządzonych na bogato, glamour, stylizowanych. Innym sposobem mogą być styropianowe listwy sufitowe, mniej lub bardziej zdobne. W ten sposób uzyskamy wyrazisty i dekoracyjny efekt. Sprawdzi się on w salonach i sypialniach. Najważniejszym trendem obecnie są jednak listwy minimalistyczne, wyróżniające się bardzo prostą formą. Ich popularność rośnie, ze względu na to, że dobrze dopełniają nowoczesny styl wykończenia wnętrz. Kupując listwy, warto kierować się głównie charakterem wystroju naszego mieszkania.