Czym charakteryzują się płytki drewnopodobne do kuchni?

Coraz bardziej popularnym trendem na wystrój w kuchni jest stosowanie płytek drewnopodobnych. Ten rodzaj gresu charakteryzuje się wyglądem, który łudząco upodabnia go do drewna. Dzięki temu możemy w naszych kuchniach kłaść płytki i nie stracić poczucia przytulności w tym pomieszczeniu. Płytki drewnopodobne łączą w sobie zalety klasycznych fliz z wyglądem imitującym drewno. Oczywiście nadal będą “zimne” w dotyku, ale z daleka możemy mieć problem z odróżnieniem ich od podłóg drewnianych czy paneli.

Jakie są zalety wykorzystania płytek drewnopodobnych w kuchni?

Ten rodzaj wykończenia podłogi w kuchni ma wiele cennych zalet. Przede wszystkim płytki drewnopodobne łączą w sobie nowoczesny i modny design z pełną ochroną podłogi, chociażby przed zalaniem. Zalety płytek drewnopodobnych do kuchni:

  • są proste w utrzymaniu czystości (wystarczy mycie wodą z płynem) oraz konserwacji (nie wymagają olejowania czy regularnego lakierowania);
  • nie przebarwiają się ani nie odbarwiają pod wpływem promieni słonecznych;
  • łatwo pozbyć się z nich nawet zaschniętych plam, o które prosto w kuchni;
  • doskonale imitują drewno i występują w szerokiej gamie kolorystycznej;
  • są trwałe i dość tanie;
  • można je stosować z ogrzewaniem podłogowym;
  • praktycznie się nie niszczą, są więc produktem ekologicznym;
  • nie odkształcają się, nie łapią wilgoci czy pleśni;
  • z powodzeniem mogą być bezpiecznie stosowane w kuchni, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza i zmienność temperatur.

Jakie wady mają płytki drewnopodobne?

Oczywiście takie rozwiązanie, choć ma wiele zalet, nie u każdego się sprawdzi. Płytki drewnopodobne są bardzo trwałe po położeniu, jednak może łatwo ulec zniszczeniu w transporcie (potłuczenie, odpryski). Nie każdemu również odpowiada wiecznie zimna powierzchnia takiej podłogi (jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego). Zdarza się, że płytki są śliskie, co może być niebezpieczne, zwłaszcza gdy mamy dzieci. Układając płytki drewnopodobne, nie unikniemy również fug, które są jednym z elementów mocujących i wykańczających. Te niestety lubią się brudzić i odbarwiać i wymagają systematycznej renowacji.

Jakie rodzaje płytek drewnopodobnych warto wykorzystać w kuchni?

Warto dobrze zastanowić się, jakie płytki drewnopodobne chcemy mieć w naszej kuchni. Mimo wszystko ilość ich zalet przewyższa wady. Dziś na rynku znajdziemy wiele odmian takiej podłogi. Do wyboru będziemy mieli nie tylko różne kolory, ale również wzory, kształty, wielkości. Ich dobór zależy od naszych preferencji, układu i wielkości kuchni oraz stylu, w jakim została urządzona. Zanim kupimy konkretny moment powinniśmy również przeanalizować aspekty techniczne, jak rodzaj materiału użytego do wykonania gresu, jego grubość, rodzaj wykończenia itd. To wszystko bowiem wpływa na aspekty wizualne i funkcjonalne korzystania z płytek drewnopodobnych w naszej kuchni.

Jak układać płytki drewnopodobne do kuchni? – inspiracje

Ważną kwestią oprócz samego wyglądu płytek drewnopodobnych w kuchni jest to, w jaki sposób je położymy. Okazuje się, że sposobów mamy naprawdę wiele. Podstawowym jest oczywiście układanie fliz drewnopodobnych równolegle z przesunięciem o określoną długość, np. jedną trzecią lub połowę. Do tego celu konieczne będzie zastosowanie prostokątnych płytek średniej wielkości.

W większych kuchniach z powodzeniem możemy wykorzystać także płytki drewnopodobne o niestandardowych rozmiarach. Również te większe będą prezentować się perfekcyjnie. W nowoczesnych wnętrzach warto sięgnąć po kształty niestandardowe, jak np. kafle drewnopodobne heksagonalne. Pamiętajmy, że wielkością, kształtem czy ułożeniem płytek możemy optycznie wpływać na wygląd naszej kuchni. Da się ją w ten sposób wydłużyć, poszerzyć czy rozjaśnić. Jeśli na przykład chcemy poszerzyć optycznie naszą wąską kuchnię, postawmy na płytki podłogowe ułożone w „jodełkę”.

Nie zapominajmy również o kluczowej roli elementów wykańczających płytki drewnopodobne na podłodze jak listwy czy odpowiednie docięcie. Bez nich całość nie będzie się prezentować odpowiednio elegancko i zniszczymy sobie cały efekt.