Modernizacja kuchni bez konkretnego planu 

Pierwszym i jednym z najpoważniejszych błędów, jaki popełniają właściciele mieszkań, jest brak sprecyzowanego planu. Sprawny remont kuchni jest możliwy tylko wtedy, gdy lokatorzy mają ustalony ostateczny cel i wizje. Warto zaufać profesjonalistom, takim jak ekipa remontowa i architekci. Potrzebują oni jednak jasno określonych wskazówek dotyczącej naszej wymarzonej kuchni. 

Remont kuchni bez ustalonego budżetu 

Obok planowania, bardzo ważne jest oszacowanie kosztorysu. Warto zrobić dokładne badania dotyczące blatów, szafek, oświetlenia i akcesoriów. Zastanówmy się, czy wszystko potrzebuje renowacji. Na koniec porównajmy ceny. Nasz ustalony budżet już na samym początku pomnóżmy przez dwa lub zwiększmy od 15 do 20 procent. Podczas remontu kuchni bardzo łatwo o dodatkowe, nieprzewidziane koszty. 

Zrobienie zabudowy przed wyborem urządzeń kuchennych

Wydaje się, że remont ma zwykle jedną, ściśle określoną kolejność wykonywania prac. Przykładem jest wybór i wstawienie mebli przed wyborem sprzętu AGD. Jeśli marzymy o kuchni zabudowanej lub zdecydowaliśmy się na meble na wymiar, najpierw musimy kupić mikrofalę, piekarnik lub zmywarkę. Wymiary urządzeń są tutaj kluczowe. Różnica dwóch lub trzech centymetrów może zepsuć cały wygląd wizualny i funkcjonalny mieszkania. Wiele osób decyduje się także pominąć w zabudowie okap kuchenny. Podpowiadamy, że jest on konieczny w każdej kuchni. Nie tylko niweluje intensywne zapachy, ale jest również dodatkowym i funkcjonalnym oświetleniem. Jego niezainstalowanie to wielki błąd popełniany podczas remontu kuchni. 

Ignorowanie trójkąta kuchennego podczas remontu kuchni

Wszyscy, którzy decydują się na generalny remont kuchni, powinni bardzo dobrze poznać pojęcie trójkąta kuchennego. Określa on położenie trzech podstawowych i najbardziej kluczowych urządzeń. Odległość zlewozmywaka, kuchenki i lodówki, czyli strefy zmywania, gotowania i przechowywania tworzy ze sobą kształt trójkąta. Najlepiej, aby linia prosta nie przekraczała 120-220 cm. Zainstalowanie tych trzech głównych elementów obok siebie sprawi, że nasza wymarzona kuchnia będzie funkcjonalna i łatwiejsza w użyciu. 

Podążanie za trendami podczas modernizacji kuchni 

Warto pamiętać, że zwykle trendy są teraz, a jutro może ich już nie być. Powinniśmy być szczególnie uważni, gdy wybieramy modne szafki lub blaty. Nie jest łatwo ich wymienić i zwykle służą nam parę lat. Z tego powodu, podczas remontu kuchni zaleca się kupować te elementy o charakterze nieco ponadczasowym. Nie każdy trend sprawdzi się u nas w mieszkaniu. Obecnie popularne są na przykład otwarte szafki. Na wielu inspiracjach w Internecie wyglądają bardzo efektownie i estetycznie. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami małego mieszkania w bloku, musimy zdecydować się na bardziej praktyczne rozwiązania. 

Nieprzemyślany wybór oświetlenia do kuchni 

Powszechnym błędem popełnianym podczas modernizacji kuchni jest wybór niewłaściwego oświetlenia. Często staramy się również na tym elemencie oszczędzać, wybierając jedynie lampę sufitową. Podczas gdy światło sztuczne ma kluczowe znaczenie dla wygodnego i funkcjonalnego korzystania z części jadalnianej. Warto zatem podczas generalnego remontu kuchni zainstalować m.in. LED-owe oświetlenie podszafkowe. Wybór odpowiedniego natężenia światła jest kolejną istotną kwestią, którego zlekceważenie spowoduje niewygodne korzystanie z naszej kuchni. 

Niewłaściwe rozmieszczenie gniazdek elektrycznych 

Błędem, jakiego należy unikać podczas remontu kuchni, jest nieskuteczne rozmieszczenie gniazdek elektrycznych lub ich brak. Już na samym początku modernizacji kuchennych powinniśmy ich położenie dobrze zaplanować. Dla zachowania bezpieczeństwa, gniazdka powinny być uziemione. Zastanówmy się, w którym miejscu sprawdzą się najbardziej. Ustalmy, z jakiej ilości urządzeń będziemy korzystać jednocześnie i zainstalujmy ich odpowiednią ilość.