Jaki rodzaj farby wybrać na sufit podwieszany w kuchni? 

Farba do sufitu w kuchni powinna cechować się wysoką odpornością na wilgoć. Oprócz tego nie bez znaczenia pozostaje jej gęstość i krycie. Z wiadomych względów produkt nie powinien być zbyt rzadki, a do tego pożądane jest dobre krycie. Wśród najczęściej wybieranych wariantów znajdują się farby akrylowe i lateksowe, które sprawdzają się do pomieszczeń narażonych na większą wilgotność (kuchnia, łazienka). 

Farba lateksowa jest dodatkowo bardziej odporna na zabrudzenia. Dlatego z łatwością można wyczyścić powierzchnię sufitu. Wyróżnia ją także dobre krycie i przyczepność, a tym samym spełnia wymogi do malowania sufitu podwieszanego. 

Farby akrylowe to ciekawa alternatywa, jeśli zależy nam na szybkim schnięciu. Jednocześnie zapewniają długotrwały efekt, a dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym idealnie sprawdzą się na sufit podwieszany w kuchni. Na rynku znajdziemy również mieszanki akrylowo-lateksowe, które łączą w sobie zalety dwóch rodzajów farby i eliminują problem ze ścieraniem zabrudzeń z powierzchni akrylowej. 

Farba do sufitu antyrefleksyjna 

Farba antyrefleksyjna do sufitu to idealny kamuflaż dla ewentualnych niedociągnięć. Przede wszystkim charakteryzuje się wysokim kryciem, a matowe wykończenie korzystnie wpływa na odbijanie światła. Dzięki temu wszelkie nierówności lub drobne błędy fachowca  będą niewidoczne. 

Jaki kolor farby wybrać na sufit podwieszany w kuchni z salonem? 

Zasadniczo na sufit podwieszany stosuje się przede wszystkim jasne odcienie. Dzięki temu kuchnia staje się bardziej przestronna. W przypadku pomieszczeń dzielonych z salonem możemy zdecydować się na wybór nieco ciemniejszego koloru niż w pozostałej części. W ten sposób wizualnie wyróżnia się strefę dzienną od kuchennej.

Farba do sufitu biała

Biała farba do sufitu sprawia, że pomieszczenie wygląda na optycznie wyższe. Oprócz tego uniwersalność tego koloru pozwala łączyć go z całą gamą pozostałych barw ścian, podłogi i mebli. Jednocześnie zyskujemy efekt czystej i rozświetlonej kuchni. Jeśli decydujemy się na biały sufit w kuchni, to warto również wybrać wersję matową tj. antyrefleksyjną. W ten sposób można zakamuflować niedociągnięcia, nierówności, a ewentualne smugi nie będą widoczne. 

Jak malować i aranżować sufit podwieszany w kuchni nad meblami? 

Sufit podwieszany w kuchni to nie tylko efektowna dekoracja, lecz także praktyczny element wykończenia. Przede wszystkim nie wymaga kucia całej powierzchni sufitu, a jedynie jego fragmentów. Dodatkowo konstrukcja z płyt karton-gipsowych pozwala na ciekawą aranżację oświetlenia, które może znajdować się nie tylko w centralnej części sufitu, lecz także na brzegach konstrukcji. 

Ten pomysł warto wykorzystać, gdy chcemy dodatkowo oświetlić szafki kuchenne. Wówczas na suficie należy rozmieścić w równych odstępach lampy typu spot, które doskonale pasują do tego typu wykończeń. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim efekcie, to ciekawą alternatywą jest montaż oświetlenia, które będzie wychodziło spod konstrukcji sufitu. 

W przypadku oświetlenia na suficie podwieszanym nie bez znaczenia pozostaje kolor konstrukcji. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się jasne odcienie tj. biały, beżowy i kremowy. Natomiast w wysokich i przestronnych kuchniach można śmiało sięgnąć po ciemne barwy, które z odpowiednim oświetleniem stworzą niezwykle elegancki klimat. 

Malowanie sufitu podwieszanego w kuchni – czego unikać? 

W trakcie wyboru odpowiedniej farby do malowania sufitu podwieszanego w kuchni należy kierować się nie tylko efektem wizualnym produktu. Istotnym czynnikiem jest również skład farby i z tego względu warto unikać wariantów rozpuszczalnikowych. Chodzi nie tylko o nieprzyjemny zapach, lecz także zawarte w materiale substancje lotne, które mogą wykazywać działanie drażniące. 

Do malowania sufitu w kuchni nie sprawdzą się również farby winylowe. Mimo tego, że charakteryzuje je dobre krycie, to niestety mają słabą przepuszczalność. W związku z tym nie nadają się do pomieszczeń z większą wilgotnością. W innym przypadku na suficie podwieszanym mogłaby pojawić się nawet pleśń. 

Farby z przeznaczeniem do malowania sufitów cechuje odpowiednia gęstość i przyczepność. Mimo to przed rozpoczęciem malowania sufitu podwieszanego należy zabezpieczyć wszystkie meble i podłogi w pomieszczeniu przy użyciu odpowiedniej folii malarskiej.