Jak montować lamele w kuchni? 

Pierwszym krokiem, jeszcze przed montażem lameli ściennych, jest przygotowanie powierzchni montażowej. Jeśli na ścianie znajdują się jakiekolwiek nierówności lub uszkodzenia, to należy je wyrównać za pomocą masy szpachlowej. Musimy pozbyć się również plam i zabrudzeń. Wszystko to mogłoby negatywnie wpływać na przyczepność lamelek do ściany. 

Przed rozpoczęciem montażu lameli drewnianych lub na filcu niezbędne będzie zagruntowanie ścian. Dzięki temu zyskujemy gwarancję trwalszego efektu. Wyjątkiem są ściany malowane farbą akrylową i lateksową z jednolitą powierzchnią. Wówczas nie ma potrzeby dodatkowego gruntowania. 

Montowanie lameli na filcu w kuchni 

Do montażu lameli ściennych możemy użyć standardowego kleju montażowego. W tym celu warto sięgnąć po mocne produkty jednoskładnikowe o uniwersalnym zastosowaniu. Oprócz tego przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy sprawdzić czas schnięcia kleju. Produkt powinien zacząć wiązać już po kilku minutach. Oczywiście pełne wyschnięcie nastąpi dopiero po upływie około 24 godzin. 

Innym sposobem na montaż lameli z filcem jest taśma montażowa. W tym przypadku istotny będzie prawidłowy dobór rodzaju produktu do ciężaru. Co więcej, to praktyczne rozwiązanie dla gładkich powierzchni. W ten sposób przyklejenie lameli pójdzie znacznie szybciej.

Czy panele na filcu wyciszają pomieszczenie? 

Lamele na filcu w kuchni to nie tylko efektowne wykończenie wnętrz. Dzięki temu możemy wyciszyć pomieszczenie. Oprócz tego montaż poprawi akustykę kuchni, gdy pojawia się problem z pogłosem. Skuteczność zapewnia przede wszystkim filcowy podkład. Dlatego na rynku spotkamy się z zamiennym używaniem sformułowań lamele na filcu i lamele akustyczne

Łatwy montaż lameli na filcu w kuchni – krok po kroku 

Lamele z podkładką filcową okazują się praktycznym rozwiązaniem, a to ze względu na prosty montaż. To idealna opcja, jeśli chcemy wykonać aranżację kuchni we własnym zakresie, bez pomocy fachowca. Wersja z filcem nie będzie wymagać precyzyjnego odmierzania odległości.

Montaż lamelek w kuchni dobrze uzupełni wolną przestrzeń na ścianie, a przy okazji sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. W związku z tym to idealna alternatywa do oddzielenia aneksu kuchennego od salonu.

Na etapie planowania konieczne będzie dopasowanie koloru lameli do ściany. Podkładka filcowa ma zazwyczaj ciemny odcień. Najkorzystniejsze rozwiązanie to kontrast dekoracji z jasną lub popielatą ścianą.

Oprócz tego możemy zdecydować się na dodatkowe zaakcentowanie lameli. Ciekawym rozwiązaniem są kinkiety LED lub oświetlenie, które wychodzi zza pojedynczych lameli. 

Gdzie zamontować lamele ścienne w kuchni?

Najczęściej dekoracja jest układana nad wyspą kuchenną, na pograniczu z salonem lub na wybranej stronie ściany. Co ważne, nie ma jednego sposobu na aranżację lameli. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Obecnie wiele osób decyduje się na montaż dekoracji zarówno na ścianie, jak i suficie.

Jak zabezpieczyć lamele na filcu przed wilgocią i zabrudzeniami? 

Lamele na filcu w kuchni mogą być szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i zbieranie kurzu. W związku z tym należy je regularnie czyścić za pomocą delikatnych lub rozcieńczonych środków czystości. Mocne detergenty mogłyby uszkodzić warstwę lakieru, która ma chronić lamele przed wcześniejszym zużyciem.

Należy również pamiętać, że lamele wymagają podobnej pielęgnacji, co pozostałe materiały drewniane i drewnopochodne. Dlatego do ich czyszczenia używamy specjalnych preparatów. Oprócz tego przed skorzystaniem z takiego środka niezbędne jest wstępne oczyszczenie lameli z kurzu. W ten sposób unikniemy roztarcia plam i zabrudzeń. 

Wykorzystując w aranżacjach lamele, musimy uważać na nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, co negatywnie wpływa na kondycję drewna, a tym samym niezbędna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia