Jak zamaskować rury w kuchni? 

Rury centralnego ogrzewania, rury gazowe czy rury instalacji wodnej, szczególnie w kuchni, to zmora wielu mieszkań. Nie dość, że nie wyglądają one zbyt estetycznie, to jeszcze przeszkadzają w aranżacji wnętrza. Co zatem zrobić z widocznymi rurami w kuchni? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów. 

#1 – Maskowanie rur kolorem 

Najprostszym sposobem na zamaskowanie nieestetycznych rur w kuchni jest pomalowanie ich na kolor ściany. W przypadku kuchni pomalowanych farbą maskowanie rur nie powinno stanowić problemu – wystarczy dobrać taki sam lub zbliżony kolor do ścian po to, aby rury wtopiły się w otoczenie. Jeżeli w kuchni mamy tapetę lub kolorowe płytki, najlepiej postawić na jeden kolor, który dominuje we wnętrzu. Alternatywą jest oklejenie rur tą samą tapetą, która znajduje się na ścianie. Zamiast na siłę zamaskowywać rury możemy też uczynić z nich element dekoracyjny. Wystarczy pomalować je jednym kolorem, np. miedzianym lub srebrnym, nadając w ten sposób wnętrzu modny, industrialny charakter. 

#2 – Zasłona osłaniająca rury 

Ukrycie rur biegnących koło okna nie powinno stanowić żadnego problemu. Wystarczy zastosować kryjącą zasłonę, aby całkowicie zasłonić rury. Gdy rury biegną w narożniku pomieszczenia, karnisz można zamontować wzdłuż całej ściany. Zasłony sięgające do podłogi pozwolą uzyskać dobry efekt maskująco-dekoracyjny. 

#3 – Zasłonięcie rur meblami 

Rury biegnące po ścianach z powodzeniem można ukryć za zabudową kuchenną. Najlepsze będą szafki wykonane na zamówienie, bez pleców lub z wycięciem z boku albo z tyłu. Dobrą alternatywą dla szafki na zamówienie może być zwykły regał, który nie zajmuje wiele miejsca, a przy okazji stanowi efektowny element dekoracyjny wnętrza. 

#4 Zabudowa rur z płyt kartonowo-gipsowych

Niewątpliwe najlepszym, ale i nieco bardziej czasochłonnym sposobem na zamaskowanie ruch kuchenny, jest ich zabudowanie. Za pomocą płyt kartonowo-gipsowych można sprytnie obudować wszystkie elementy, które wystają ze ściany.

Jak zabudować rury kuchenne płytami kartonowo gipsowymi? 

Na początku musimy wybrać odpowiedni rodzaj płyt kartonowo-gipsowych. Kuchnia to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności powietrza, dlatego zaleca się montaż płyt kartonowo gipsowych wodoodpornych, które charakteryzują się zmniejszoną nasiąkliwością wody. Pamiętajmy również o tym, aby zapewnić sobie łatwy dostęp do wszelkich zaworów itp. W tym celu konieczne może być wycięcie otworów i zamontowanie drzwiczek rewizyjnych. 

Krok 1

Określ miejsce usytuowania profilii. Pamiętaj, aby profile przyciąć na długość krótszą o 1-1,5 cm od wysokości pomieszczenia. 

Krok 2

Profile należy ustawić do ściany w miejscu, gdzie zabudowa ma się kończyć. Za pomocą poziomicy ustaw pion, a następnie przymocuj profile do ściany przy użyciu wiertarki z udarem oraz kołków szybkiego montażu. Kołki mocuj co około 40 cm. Identycznie postąp z drugim profilem. 

Krok 3

Kiedy stelaże przy ścianach są zamocowane, przejdź do profili na podłodze. Za pomocą kątomierza (lub czegoś z kątem prostym) odmierz sobie kąty od dwóch ścian. Następnie przytnij profile i przymocuj je w wyznaczonych miejscach. 

Krok 4

Teraz przyszła pora na na profil główny, który będzie trzymał dwie ścianki zabudowy. Profil ten musisz odpowiednio przyciąć i wsunąć go pionowo w zamontowane już wcześniej profile. 

Krok 5

Z powstałej konstrukcji zbierz wymiary po to, aby odpowiednio przyciąć płytę kartonowo-gipsową.

Krok 6 

Za pomocą blachowkrętów przykręć przygotowaną płytę obudowy. 

Krok 7

Ustal wymiary dla płyty gk z drugiej strony i ponownie przygotuj płytę odpowiadającą danemu wymiarowi. Pamiętaj o wycięciu przy pomocy otwornicy otworów rewizyjnych w celu wprowadzenia rur do grzejnika oraz otworu na umieszczenie rewizji. 

Krok 8

Za pomocą gipsu szpachlowego wyszpachluj połączenia między płytą gk. 

Krok 9

Po wyschnięciu gipsu, zagruntuj całość przed położeniem płytek. 

Boisz się tego zadania podejmować na własną rękę? Powierz je doświadczonej ekipie wykończeniowej i oszczędź sobie stresu.