Czym są folie samoprzylepne na płytki? 

Folie samoprzylepne na płytki są rozwiązaniem mało rozpoznawalnym, jednocześnie posiadają one wiele zalet, o czym nie wszyscy do końca zdajemy sobie sprawę. Naklejki na płytki to rodzaj cienkiej folii samoprzylepnej ze specjalnym nadrukiem, którą można nakleić na płytki ceramiczne w kuchni lub w każdym innym pomieszczeniu. Jest to doskonały sposób, aby niedrogim kosztem odświeżyć, a nawet całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia. Folia samoprzylepna na płytkach wygląda bardzo naturalnie oraz sprawia wrażenie, jakby kuchnia przeszła remont generalny. 

Z czego wykonane są naklejki samoprzylepne na płytki do kuchni?

Folie samoprzylepne wykonane są z niezwykle trwałych materiałów, które są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w kuchniach, a nawet w łazienkach. Nawet jeżeli jakaś naklejka samoprzylepna zacznie nam odchodzić od powierzchni, to bez problemu można ją odkleić i nakleić nową. Naklejki nie pozostawiają po sobie żadnych śladów kleju. 

Jak naklejać płytki samoprzylepne? 

Montaż płytek samoprzylepnych jest niezwykle prosty. Procedura wygląda niemal identycznie, jak w przypadku naklejania zwykłej folii samoprzylepnej. Przy zachowaniu należytej staranności taką folię na płytki może nakleić każdy. Przed jej nałożeniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię z brudu, kurzu, tłuszczu. Najlepiej zrobić to rozpuszczalnikiem, denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną. Po umieszczeniu folii na powierzchni należy delikatnie, najlepiej ściereczką, usunąć resztki wody, wygładzając przy tym powierzchnię naklejki. Procedurę należy przeprowadzić bardzo dokładnie, ponieważ nierówne przyklejenie folii samoprzylepnej może wpłynąć na pogorszenie ostatecznego efektu. 

Gdzie naklejać naklejki na płytki? 

Folie samoprzylepne można naklejać zarówno na ściany, jak i podłogi, choć w drugim przypadku wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia. Naklejki dekoracyjne na podłodze trzeba zabezpieczyć specjalnym laminatem bądź przezroczystą matą podłogową. 

Naklejki dekoracyjne na płytki w kuchni

Rozmiary naklejek dekoracyjnych na płytki 

Takie naklejki kupić można – podobnie zresztą jak płytki ceramiczne – w wielu rozmiarach. Producenci oferują nie tylko warianty kwadratowe czy prostokątne, ale dużym zainteresowaniem cieszą się również naklejki heksagonalne. Nic dziwnego – w końcu heksagonalne płytki to prawdziwy must have w designerskich stylizacjach wnętrz w ostatnim czasie. 

Jakie naklejki wybrać do kuchni? 

Ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie panuje większa wilgotność w porównaniu z pozostałymi częściami domu, na ścianę nad blatem kuchennym najlepiej zastosować naklejki z folii błyszczącej. Te matowe nie mają dodatkowej warstwy ochronnej, dlatego szybciej ulegają zniszczeniu oraz łatwiej jest je trwale zabrudzić. Naklejkę z folii błyszczącej można dodatkowo zabezpieczyć laminatem, dzięki któremu łatwiej się ona klei i jest trwalsza. 

Większą popularnością cieszą się wzorzyste naklejki niż gładkie, ponieważ lepiej wtapiają się w ścianę, a wszelkie nierówności zostają ukryte. Warto również pamiętać o tym, że to nie same płytki decydują o wyglądzie ściany, równie ważne są fugi. Jeżeli fugi są w złym stanie i ciężko je będzie odratować, płytki samoprzylepne nic nie pomogą. 

Na co jeszcze można przykleić naklejki dekoracyjne? 

Naklejki samoprzylepne znajdą zastosowanie nie tylko w kuchni do wyklejania ścian i podłóg. Niektórzy, chcąc dodać wnętrzu charakteru, przyklejają je na schodach wewnętrznych lub między półkami ściennymi – możliwości aranżacyjnych z wykorzystaniem folii samoprzylepnych jest naprawdę wiele. 

Folie samoprzylepne na płytki kuchenne – ile to kosztuje? 

Koszt folii samoprzylepnych w dużej mierze jest uzależniony od jej rozmiaru oraz powierzchni, jaką będziemy nią oklejać. Większe formaty sprzedawane są na metry bieżące, a cena jednego metra to przeważnie kilkadziesiąt złotych. Najbardziej popularne są naklejki odpowiadające rozmiarom tradycyjnych płytek. 

Płytki samoprzylepne to doskonały sposób na odświeżenie wnętrza kuchni. Taka metamorfoza jest niezwykle tania, a przy tym efektowna. Pozwala na rozmaite manewry aranżacyjne, jeżeli jeden wzór się znudzi, można sięgnąć po kolejny.