Płytki ceramiczne zwykle kupuje się na długi czas, dlatego szybciej się nudzą lub przestają się nam podobać. Inną sprawą jest to, że często zmieniają się trendy modowe i to, co było modne 2-3 lata temu, obecnie jest już passe. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby bez kucia, bałaganu, kurzu i brudu skutecznie odmienić dotychczasowy wygląd kafelków. 

Płytki kuchenne na ścianę – czym zastąpić? 

Płytki do kuchni najczęściej umieszcza się nad blatem kuchennym. Ściana między blatem, a szafkami górnymi z pewnością najbardziej przyciąga wzrok. Płytki często są tam wybierane ze względu na walory praktyczne – ściana w tamtym miejscu jest szczególnie narażona na zabrudzenia, a płytki są materiałem łatwym do czyszczenia. Kuchnia najprawdopodobniej to ostatnie miejsce, w którym chcielibyśmy położyć tapetę. Jednak w coraz to większej ilości magazynów wnętrzarskich pojawiają się propozycje kuchni ozdobionej tapetą. Jak to możliwe?

Tapety do kuchni o podwyższonej odporności na brud i tłuszcz 

Tapety winylowe do kuchni na flizelinie to strzał w dziesiątkę. Jest to doskonała alternatywa dla zwykłej farby lub płytek ceramicznych. Tego rodzaju tapety wykonane są z trwałego tworzywa, czyli winylu, który jest odporny na wilgoć oraz wysoką temperaturę. Co więcej, tapety winylowe są również zmywalne, dlatego z łatwością można usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Największą zalet tapet winylowych jest możliwość mycia na mokro bez obaw o ich ewentualne uszkodzenie. Pomimo że wierzchnia warstwa wykonana jest z winylu, to jednak ten rodzaj tapety doskonale przepuszcza parę wodną, pozwala ścianom oddychać, dlatego może być stosowany zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Tapety winylowe są także ognioodporne, co zwiększa bezpieczeństwa korzystania z danego pomieszczenia. Mnogość kolorów i wzorów sprawia, że taką tapetę można z łatwością dopasować do stylistyki, w jakiej zostało urządzone wnętrze. 

Klejenie tapety na płytki ceramiczne – czy to się sprawdzi? 

Jeżeli nie chcemy kuć ścian, tapetę winylową możemy nakleić bezpośrednio na płytki ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby do klejenia tapety w kuchni zastosować specjalne kleje. Klej powinien być dopasowany do parametrów materiału. Im tapeta jest grubsza i twardsza, tym klej powinien być gęstszy, co w praktyce oznacza, że mniej wody użyjemy do jego rozdrobnienia. Przed przystąpieniem do tapetowania również nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, co sprawi, że tapeta będzie efektowną ozdobą ściany. Podłoże do tapetowania musi być czyste, mocne, suche, a także gładkie. Pomimo że nakładanie tapety to z pozoru prosta czynność, warto ją zlecić fachowcom, zwłaszcza jeżeli zależy nam na jakości wykonania i dobrym wyglądzie pomieszczenia. 

Nowe ściany na starych płytkach, czyli płyty kartonowo-gipsowe 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest stworzenie nowych ścianek z płyt kartonowo-gipsowych. Za ich pomocą można przygotować estetycznie wyglądające powierzchnie ścian, niezależnie od podłoża. Zatem możliwe jest przykrycie tym materiałem również starej glazury. Płyty kartonowo gipsowe do kafelek mocuje się za pomocą specjalnych preparatów gruntujących i klejących. Jeżeli podłoże z glazury nie jest najlepszej jakości, zaleca się montaż płyt na stelażu. Na taką płytę można bez problemu nakleić tapetę w dowolnym wzorze lub kolorze i cieszyć się zupełnie nowym, odmienionym wnętrzem. 

Co jeszcze zamiast płytek na ściany w kuchni? 

Płytki i tapeta to nie jedyne rozwiązania, które można zastosować w kuchni. W nowoczesnych aranżacjach pojawia się szkło, które w ostatnim czasie jest najpopularniejszym (zaraz po płytkach) materiałem wykończeniowym ścian nad blatem kuchennym. Szkło może być bezbarwne, mleczne, kolorowe. Za takim szkłem możemy umieścić także grafikę lub tapetę. Szklana powierzchnia nie tylko dobrze wygląda, ale jest też bardzo praktyczna – utrzymanie w czystości takiego szkła nie powinno nam sprawić żadnego problemu. Szkło można mocować na ścianę na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest przyklejenie go specjalnym silikonem.