Czy kuchnia jest pomieszczeniem, w którym sprawdzą się niecodzienne rozwiązania?

Kuchnia jest pomieszczeniem używanym codziennie. Domownicy spędzają w niej znaczną część swojego dnia, ponieważ oprócz przyrządzania poszczególnych posiłków, często są one tam również spożywane. W związku z tym wnętrze kuchenne narażone jest na powstawanie licznych zabrudzeń.

Obecnie powszechnie znany jest zbiór rozwiązań, które uznawane są za „bezpieczne” warianty, idealne do kuchni. Zazwyczaj są to płytki zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Czasami można spotkać się również z lacobelem lub farbą łatwo ścieralną. Osoby, które nie przepadają za takimi prostymi rozwiązaniami, czasami chcą nieco od nich odbiec. Wówczas powstają pomysły na zastosowanie dość niecodziennych, czyli po prostu rzadko spotykanych rozwiązań. Zaliczamy do nich m.in. położenie tapet na ścianach w kuchni.

Niekonwencjonalne sposoby na wykończenie wnętrz są genialnym pomysłem – zazwyczaj wychodzi wówczas niepowtarzalna kompozycja, która dopasowana jest wprost do upodobań właściciela danego pomieszczenia. Należy jednak zawsze zastanowić się, czy oprócz walorów wizualnych, jakie dane rozwiązanie gwarantuje, ma ono również właściwości funkcjonalne. W skrócie: czy po dłuższym okresie użytkowania nadal będziemy z niego zadowoleni.

Czy warto zdecydować się na tapetę na ścianie w kuchni?

Dużo kontrowersji wzbudza pomysł położenia tapety na ścianie w kuchni. Rzeczywiście jest to dość rzadko spotykane rozwiązanie, głównie z dwóch faktów:

  • pierwszy z nich odnosi się do tego, że tapety już jakiś czas temu zaczęły wychodzić z mody – zostały zastąpione przez eleganckie płytki lub szkło;’
  • drugi powód dotyczy ich praktyczności. Na rynku istnieje wiele znacznie bardziej funkcjonalnych i wygodniejszych w użytkowaniu materiałów wykończeniowych na ściany w kuchni, niż tapety.

Wbrew temu wszystkiemu starajmy się jednak nie skreślać na samym początku pomysłu zastosowania tapety na ścianie w kuchni. Jeśli czujemy, że jest to rozwiązanie, które skradło nasze serce – zdecydujmy się na nie! Trzymajmy się powiedzenia „do odważnych świat należy”, ponieważ jeśli nie spróbujemy, możemy tego później żałować.

Zalety tapety na kuchennej ścianie

Niewątpliwą zaletą zastosowania tapety na ścianie w kuchni jest to, że pozwala ona na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji. Rynek oferuje bowiem nieskończenie wiele wzorów tapet w różnych kolorach, a także o różnej fakturze. Dzięki temu mamy możliwość wyboru takiej, która idealnie dopasuje się do wystroju i stylu, w jakim urządzone jest nasze wnętrze.

Kolejną zaletą jest to, że na większości tapet – zwłaszcza tych o grubszej fakturze – nie zostają ślady odbitych rąk. Jest to dobra informacja szczególnie dla rodziców małych dzieci, które lubią opierać się o powierzchnię ścian podczas swoich codziennych „wycieczek”.

Wady kuchni z tapetami na ścianach

Zastosowanie tapet na kuchennych ścianach ma również swoje wady. Nie jest ich wiele, ograniczają się one głównie do funkcjonalności danego materiału wykończeniowego. Kuchnia to wnętrze, w którym często panuje dość duża wilgoć i wysokie temperatury – w porównaniu do pozostałych pomieszczeń w domu. W wyniku działania tych czynników tapeta po pewnym czasie może zacząć odchodzić od ściany, przez co powstaną nieestetyczne „zadarcia”. Dla niektórych nie będzie to stanowiło problemu, są jednak wśród nas osoby, które lubią, jak wszystko wygląda nienagannie. Defekt ten będzie dla nich z pewnością niemałym problemem.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że rynek oferuje tapety ze specjalnym przeznaczeniem do kuchni. Są one trudniej dostępne, jednak znacznie bardziej odporne na działanie czynników takich jak wysoka temperatura czy wilgoć, które w kuchni są najczęściej spotykane. 

Jaki wzór tapety wybrać do kuchni?

Ostateczna decyzja na temat zastosowania tapet na ścianie w kuchni (lub zrezygnowania z tego pomysłu) leży oczywiście po stronie właściciela danego wnętrza. Każdy musi podjąć świadomą decyzję, którą podejmie, wziąwszy pod uwagę zarówno plusy i minusy tego rozwiązania. Jeśli jednak już ktoś zdecyduje się na montaż tapet w kuchni, powinien wiedzieć, jaki wzór najlepiej wybrać. Prawda jest jednak taka, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy powinien przemyśleć to, jaki kolor będzie najlepiej pasował do pozostałych elementów wystroju i na tej podstawie dokonać wyboru.