Fenomen wykładziny dywanowa – dlaczego jest ona tak chętnie wybierana?

Wykładzina podłogowa to rozwiązanie, na które decydujemy się coraz częściej. Swój fenomen zawdzięcza temu, że jej zastosowanie sprawia, że dane wnętrze staje się znacznie przytulniejsze, domowe. Jest to dobra opcja dla osób, które nie lubią zimnych płytek czy paneli.

Zamontowanie wykładziny podłogowej na podłogach w danym domu i mieszkaniu jest również pomocne dla rodziców małych dzieci. Ich pociechy – zwłaszcza te, które dopiero uczą się chodzić – często bawią się właśnie na podłodze. Jej pokrycie, w postaci wykładziny podłogowej sprawi, że nie będzie konieczności rozkładania dodatkowych mat czy koców.

Wykładzina dywanowa w kuchni – czy warto się zdecydować na to rozwiązanie?

Kuchnia jest dość problematycznym pomieszczeniem, jeśli chodzi o dobieranie rozwiązań podczas remontu. Nie ma tam szerokiego pola do wyboru, jeśli chodzi o pewne i bezpieczne pomysły na wykończenie. Niektórzy z nas chcą jednak zaryzykować i zdecydować się na nieco rzadziej spotykane warianty.

Zastosowanie wykładziny dywanowej w kuchni jest rozwiązaniem odważnym. Pomieszczenie to jest wnętrzem, w którym panują dość trudne warunki – często wysoka temperatura i wilgoć. Czynniki te mogą niekorzystnie wpływać na wykładzinę, przez co jej wygląd i struktura mogą ulegać stopniowemu zniszczeniu.

Zalety wykładziny dywanowej w pomieszczeniu kuchennym

Jeśli ktoś jest przekonany o tym, że za wszelką cenę chce, aby w jego pomieszczeniu kuchennym znajdowała się wykładzina podłogowa, jak najbardziej może się na to rozwiązanie zdecydować. Ma ono bowiem kilka zalet:

  • sprawia, że wnętrze jest cieplejsze, a długie stanie podczas gotowania może odbywać się nawet na boso;
  • w przypadku, gdy upadnie coś ciężkiego, np. garnek, nie ma obaw, że podłoga ulegnie zniszczeniu (jak jest to w przypadku m.in. płytek);
  • jeśli jesteśmy posiadaczami aneksu kuchennego, czyli kuchni połączonej z salonem, nie ma konieczności, aby decydować się na dwa inne materiały wykończeniowe – z powodzeniem można położyć wykładzinę podłogową na całej powierzchni danego pomieszczenia.

Wady wykładziny dywanowej ułożonej na podłodze w kuchni 

Oprócz zalet wykładzina podłogowa zastosowana w kuchni ma również wiele wad. I to one mogą być decydujące, w kwestii podejmowania ostatecznej decyzji. Każdy jednak powinien zdawać sobie z nich sprawę, ponieważ tylko wtedy wybór będzie całkowicie świadomy.

Do podstawowych wad wykładziny dywanowej w kuchni zaliczamy:

  • wysoka zdolność do chłonięcia płynów – jest to duży minus z tego względu, że w kuchni nietrudno o wylanie się różnego rodzaju substancji. W przypadku płytek czy paneli nie ma większego problemu z wytarciem ich powierzchni. Jeśli jednak jesteśmy (nie)szczęśliwymi posiadaczami wykładziny podłogowej – jest to znacznie utrudnione; 
  • łatwość zabrudzenia, przy jednoczesnej trudności wyczyszczenia – w przypadku, gdy wykładzina podłogowa w kuchni zostanie zabrudzona, jej wyczyszczenie wiąże się z dużym wysiłkiem, oraz sporą ilością czasu, który trzeba na to przeznaczyć. Warto przy tym pamiętać, że w kuchni często wykorzystujemy mocno barwiące produkty, jak np. buraki;
  • wykładzina na zdolność do chłonięcia kurzu, a jego „magazynowanie” w kuchni, w pobliżu jedzenia i przyrządzanych potraw, nie wpłynie zbyt korzystnie na ich jakość.

W jakich pomieszczeniach wykładzina dywanowa sprawdzi się bez żadnych wątpliwości?

Każdy miłośnik wykładzin podłogowych powinien wiedzieć, w których domowych pomieszczeniach rozwiązanie to sprawdzi się bez żadnych wątpliwości. Są to m.in.:

  • pokój dziecięcy – jest to jedno z podstawowych miejsc, w których powinniśmy zamontować wykładzinę podłogową. Co ciekawe, na rynku dostępne są wykładziny z różnymi wzorami. Niektóre przypominają miasto z budynkami i uliczkami, dzięki czemu zabawa pociechy będzie znacznie urozmaicona;
  • sypialnia – pomieszczenie, które powinno najbardziej kojarzyć się z relaksem, odpoczynkiem, ale przede wszystkim przytulną i ciepłą atmosferą. Zastosowanie wykładziny podłogowej znacznie ułatwi otrzymanie takiego efektu. Sprawi, że po porannym przebudzeniu nie dostaniemy szoku, wychodząc z ciepłego łóżka wprost na zimną podłogę;
  • salon – kolejne wnętrze, w którym wykładzina podłogowa sprawdzi się genialnie. Spędzanie czasu w pokoju dziennym z całą rodziną – np. podczas grania w planszówki, co często odbywa się na podłodze – będzie dzięki temu znacznie przyjemniejsze.