Wykładzina PCV na podłodze w kuchni

Wykładzina często kojarzona jest z niemodną już podłogą, której lata świetności dawno przeminęły. Co więcej, taki typ podłoża spotykany jest często na szpitalnych korytarzach, więc skojarzenie nie jest zbyt pozytywne. Warto czasami jednak przełamać swoją niechęć i przemyśleć opcję wykorzystania wykładziny PCV w swojej kuchni. Ma ona wiele zalet:

  • jest łatwa w montażu oraz późniejszym, ewentualnym demontażu;
  • jest wodoodporna, więc wszelkie zachlapania wystarczy przetrzeć ścierką, bez obaw, że podłoga „spuchnie” (jak bywa to np. w przypadku drewnianych paneli);
  • jest łatwa w utrzymaniu – wszelkie zabrudzenia wystarczy zazwyczaj przemyć mopem, z zastosowaniem delikatnego środka do czyszczenia.

Co więcej, takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze dla naszych garnków, szklanek czy talerzy, ponieważ wykładnika PCV jest dość miękkim materiałem. Upadek wyposażenia nie musi więc wiązać się z jakimikolwiek uszkodzeniami.

Korek jako niedroga propozycja na kuchenną podłogę

Podłoga w kuchni powinna odznaczać się kilkoma konkretnymi cechami, które znacznie ułatwią funkcjonowanie w niej. Jest to między innymi wspomniana w poprzednim punkcie podatność materiału. Podczas gotowania czy przyrządzania jakichkolwiek posiłków nietrudno o upadek wyposażenia kuchennego. Kiedy na podłodze w kuchni znajduje się korek, nie trzeba jednak obawiać się o to, że coś zostanie zniszczone. Jest on bowiem miękki, ma właściwości amortyzacyjne, dzięki czemu ani sprzęt, ani podłoga nie ulegną uszkodzeniu. Minusem tego rodzaju podłogi, jest dość duża skłonność do chłonięcia wody. Rozwiązanie jest jednak bardzo proste – wystarczy jeszcze przed użyciem zabezpieczyć korek ochronną warstwą specjalnego lakieru.

Beton nowoczesnym wykończeniem podłogi w kuchni

Podłoga kuchenna wykonana z betonu to idealne rozwiązanie do pomieszczeń urządzanych w stylu nowoczesnym i loftowym. Ten wariant będzie ciekawym dopełnieniem wnętrz z klasycznymi rozwiązaniami, jak np. białe lub czarne meble i dodatki. Decydując się na tę opcję, należy jednak pamiętać, że beton to dość „surowe”, zimne wykończenie podłogi. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby kuchnia była przytulna, bez odpowiednich elementów dekoracyjnych nie uda się w tym przypadku tego uzyskać. 

Jeśli chodzi o zalety betonu na kuchennej podłodze, to jedną z nich jest jego duża odporność na ścieranie. Nie powinny też pojawiać się ubytki przy upuszczeniu garnka, jak jest to spotykane np. w przypadku klasycznych płytek. Jedyne, o czym należy pamiętać, jest zaimpregnowanie betonu przed rozpoczęciem użytku. Kiedy o to nie zadbamy, może on chłonąć wodę, która w pomieszczeniu kuchennym dość często może znaleźć się na podłodze.

Podłoga kuchenna z wykorzystaniem lastryko

Niektórzy z nas, zwłaszcza Ci nieco starsi, doskonale pamiętają podłogi wykonane przy użyciu lastryko. Ten rodzaj wykończenia często spotykany był bowiem w latach 70. i 80. poprzedniego wieku. Terazzo – bo tak też można nazywać opisywany materiał – jest dobrym pomysłem na podłogę w kuchni. Jest bowiem trwały i wytrzymały, a także dość odporny na uszkodzenia. Warto jednak wiedzieć, że w danym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się wersja polerowana. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie utrzymać podłogę z lastryko w czystości, ponieważ nie będzie wchłaniała żadnych zanieczyszczeń. Są dwa sposoby na jego wykorzystanie:

  • lastryko prefabrykowane kładzione jest w formie płyt, które wcześniej przygotowywane są w hurtowniach;
  • lastryko lane jest o tyle ciekawszym sposobem, że stanowi jednolitą całość, bez konieczności łączenia poszczególnych płytek. Dzięki temu łatwiej będzie taką podłogę utrzymać w czystości, ponieważ brud nie będzie gromadził się w fugach.

Żywica ciepłym wykończeniem podłogi w kuchni 

Podłoga kuchenna wykończona przy użyciu żywicy, będzie miała kilka cech podobnych do podłogi z lastryko. Jest to między innymi łatwość w utrzymaniu czystości. Żywica, podobnie jak terazzo, przyjmuje postać gładkiej całości, dzięki czemu czyszczenie jej jest niezwykle szybkie i proste. Co ważne, tego rodzaju podłoga jest przyjemna w dotyku. Sprawia, że wnętrze jest ciepłe i przytulne. Jedynym minusem tego rozwiązania, jest dość długi i pracochłonny montaż. Powierzchnia musi być bowiem odpowiednio przygotowana, a sam proces „tworzenia” podłogi musi przebiegać z przestrzeganiem wielu, ściśle określonych wytycznych.