Moda na belki sufitowe w domowych wnętrzach – jak to się zaczęło?

Belki na suficie jako element dekoracyjny funkcjonują już od wielu lat. Pierwotnie spotykane były jedynie w starych, drewnianych domach naszych pradziadków. W tamtych czasach nie znano bowiem opcji ich zabudowy. Były więc one jedynie częścią konstrukcji całego budynku. Później, przez pewien okres, ludzie coraz bardziej odchodzili od pozostawiania belek sufitowych, jako widoczny element. Ukrywano je, uważając, że odejmują pomieszczeniu estetyki. Od kilku lub nawet kilkunastu lat moda ta jednak powraca. Coraz częściej spotykamy nowo wybudowane budynki, na sufitach których widoczna jest wspomniana forma dekoracji. Belki takie często montowane są już po zakończeniu budowy, jako całkowicie osobny „element wyposażenia”, jak np. oświetlenie. 

Z czego wykonane są belki na sufit w kuchni?

Materiał wykorzystywany do wykonania belek sufitowych do kuchni – ale nie tylko, równie dobrze sprawdzi się on także w innych wnętrzach – to zazwyczaj drewno naturalne. Jest to najlepszy możliwy surowiec, ponieważ mimo masywności całych belek, nada wnętrzu lekkości. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie tego samego rodzaju drewna, jaki masz już w innych elementach wyposażenia kuchni, jak np. fronty szafek czy blat kuchenny. Dzięki temu powstanie efekt jedności i spójności, który pozytywnie wpłynie na wygląd całego wnętrza.

Wygląd belek sufitowych w kuchni

Materiał, z którego wspomniane belki na suficie w kuchni są wykonane, to nie wszystko. Ważny jest też ich kolor. Ten natomiast zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli Twoje wnętrze jest duże i wysokie, bez obaw możesz pomalować belki na ciemny kolor. Wówczas nawet znaczne optyczne zmniejszenie kuchni nie będzie dużym problemem. Kiedy jednak Twoje pomieszczenie kuchenne jest dość małe, a zależy Ci na tym, aby znalazły się w tym wspomniane belki, wówczas lepiej zdecydować się na jasne barwy. Sprawią one, że kuchnia będzie jaśniejsza. Jeśli jesteś fanem niecodziennych rozwiązań, dobrą opcją będzie też przemalowanie tego elementu dekoracji na inny, dowolny kolor. Może to być błękit, czerwień, zieleń – jakakolwiek barwa, która będzie Ci odpowiadać.

Jak montować belki na suficie w kuchni?

Nie będziemy tutaj tłumaczyć samego procesu montażu belek sufitowych w kuchni, ponieważ ten etap najlepiej zostawić specjalistom. Chcemy jednak przedstawić możliwe sposoby ich ułożenia:

  • klasycznym i jednocześnie chyba najczęściej spotykanym wariantem, jest montaż belek równolegle do siebie;
  • drugim sposobem jest zamontowanie jednej belki prostopadle do drugiej;
  • trzecim wariantem, który jednocześnie jest najrzadziej wybierany, jest ułożenie belek w różny, nieokreślony wcześniej sposób. Tzn. w tym przypadku nie są one ani równoległe, ani prostopadłe do siebie. Stykają się bowiem pod różnymi kątami. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku każdego wnętrza, bowiem wprowadza do niego nieco chaosu – zdecydować się na niego powinny więc tylko osoby, którym nie będzie to zbyt przeszkadzać.

Belki na suficie w kuchni – do czego ich użyć?

Nie jest powiedziane, że jeśli decydujemy się na belki sufitowe w kuchni, musimy znaleźć jakieś specjalne ich zastosowanie. Mogą bowiem one służyć jedynie jako element dekoracyjny i będzie to jak najbardziej w porządku. Kiedy jednak chcesz je jakoś wykorzystać, ale nie wiesz w jaki sposób – przychodzimy z kilkoma gotowymi propozycjami.

Montaż oświetlenia na belkach na suficie 

Przedstawiony sposób, jest ciekawą metodą na wykorzystanie belek sufitowych. W zależności od tego, jakie oświetlenie chcesz posiadać, różny będzie sposób montażu poszczególnych źródeł światła. Jeśli przykładowo zamierzasz zamontować jeden, duży żyrandol, lepiej zawiesić go na jednej z belek znajdujących się pośrodku kuchni. Kiedy natomiast wolisz zdecydować się na kilka mniejszych „tub”, świecących punktowo, warto rozmieścić je w kilku miejscach – tak, aby oświetlały każdą część pomieszczenia.

Montaż wieszaków na garnki na belkach sufitowych w kuchni 

Ta propozycja jest niezwykle ciekawa, sprawdzi się jednak głównie w przypadku kuchni o dużej powierzchni. W tych mniejszych wieszaki będą bowiem zabierać cenną przestrzeń, która mogłaby zostać wykorzystana w inny sposób. Fajnie wyglądać będą one zwłaszcza we wnętrzach wyposażonych w wyspę kuchenną – jeśli swoje uchwyty na garnki zamontujesz tuż nad nią, uzyskasz efekt niczym z amerykańskich filmów;

Montaż haczyków na sufitowych belkach 

Ten pomysł sam w sobie nie jest ciekawym wykorzystaniem wspomnianych belek sufitowych, może jednak okazać się przydatny w wielu sytuacjach. Niebawem święta Bożego Narodzenia, wielkimi krokami zbliża się więc czas wszechobecnych ozdób i światełek. Drewniane belki na suficie mogą być świetnym miejscem, w którym pojawią się wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. Dzięki temu całe pomieszczenie nabierze uroku, a nastrój tam panujący będzie magiczny!