Boazeria i jej wielki powrót do łask

Obecnie drewniana boazeria zaczyna coraz mniej kojarzyć się jako relikt przeszłości, a coraz częściej wykorzystuje się ją jako nowoczesne wykończenie ścian w mieszkaniu lub w domu. Dzieje się to głównie za sprawą mody na zastosowanie we wnętrzach naturalnych materiałów takich jak kamień czy drewno. Ważne, aby umieć wykorzystać boazerię w odpowiedni sposób. Dzięki temu całkowicie odmienimy oblicze naszego wnętrza.

Boazeria – nowoczesny sposób aranżacji wnętrz?

Nowoczesna boazeria zdecydowanie sprawdzi się w każdym wnętrzu i w każdym stylu, w tym w kuchni w stylu rustykalnym. Obecnie odchodzi się od układania desek według dawnej mody – w całym pomieszczeniu, od podłogi do sufitu. Dziś stanowią najczęściej dopełnienie ocieplające aranżacje. Deski w dowolnie wybranym przez nas kolorze można układać poziomo i ukośnie, wedle uznania.

Dlaczego boazeria w kuchni jest świetnym pomysłem?

Naturalne drewno bez wątpienia będzie świetnym wyborem do naszego domu czy mieszkania. Doskonale komponuje się również z przestrzenią kuchenną, która kojarzy się z przytulnym ciepłem domowego ogniska. Boazeria na ścianie w kuchni w stylu rustykalnym jest obecnie uważana za coraz bardziej nowatorskie rozwiązanie, doskonale wpasowujące się w specyfikę tego wnętrza i odmieniające jego oblicze.

Charakterystyka stylu rustykalnego

Historia rustykalnego stylu urządzania wnętrz sięga XIX i XX wieku. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa “rustic”, co oznacza swojski, wiejski. Jest niezwykle adekwatna. Styl nawiązuje przede wszystkim do tradycyjnych domów, które spotkać możemy głównie na wsi, a także do natury. To doskonały wybór dla tych, którym marzą się wnętrza o przytulnym charakterze, emanujące ciepłem rodzinnego ogniska. Specyficzne cechy stylu rustykalnego to m.in:

  • Naturalne kolory: biel, beż, kolory ziemi;
  • Drewno w postaci drewnianych mebli oraz innych drewnianych elementów;
  • Inne naturalne materiały i tkaniny: kamień, cegła, bawełna, wełna, itp.

Wnętrze o rustykalnym charakterze możemy uzyskać właśnie dzięki drewnianej boazerii.

Boazeria w kuchni w stylu rustykalnym

Drewniana boazeria na ścianach świetnie sprawdzi się we wnętrzach o rustykalnym charakterze, a w szczególności w kuchni. Doskonale będą prezentowały się szerokie, nierówno wykończone deski. Najlepiej, aby miały naturalny kolor drewna. Podłogę kuchni w stylu rustykalnym zaleca się wyłożyć panelami. W celu dopełnienia takiej aranżacji warto też zastosować inne drewniane elementy np. meble czy dodatki takie jak wiszące na ścianie łyżki z drewna. Dzięki tym zabiegom nasza kuchnia w stylu rustykalnym zyska niepowtarzalny, wiejski, sielankowy klimat.

Jak odnowić starą boazerię w kuchni?

Jeśli marzy się nam się kuchenne wnętrze o rustykalnym charakterze, ale dysponujemy tylko starą boazerią, która dawno straciła swój blask i elegancki wygląd, nie warto jej zrywać. Wykończenie ściany po jej ściągnięciu jest niezwykle kosztowne. Najlepiej zdecydować się na jej odświeżenie. Drewno w kuchni można poddać renowacji w szybki i tani sposób poprzez jego odpowiednie odmalowanie. Jak odnowić starą boazerię w kuchni, aby nadać jej rustykalnego stylu?

Przygotowanie podłoża drewna w kuchni

Przed przystąpieniem do renowacji drewnianej boazerii, powinniśmy upewnić się, czy nie ma na niej żadnych uszkodzeń. Braki można uzupełnić za pomocą np. szpachli do drewna. Pamiętajmy także o oczyszczeniu powierzchni boazerii z brudu, kurzu i osadu. Następnie należy ją delikatnie przeszlifować – zarówno deski, jak i ich zagłębienia. W tym celu można wykorzystać papier ścierny lub szlifierkę do drewna. Po zakończeniu tej czynności musimy przetrzeć drewniane deski z pyłu pozostawionego po szlifowaniu.

Renowacja starej boazerii w kuchnię w stylu rustykalnym

Przygotowane wcześniej drewno na ściany w kuchni możemy, wedle własnych preferencji i upodobań, pomalować lub polakierować. Rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się we wnętrze o rustykalnym charakterze, będzie lakierobejca albo impregnat. Zastosowanie tych preparatów pozwoli nam uzyskać prosty, naturalny wygląd drewna oraz nada powierzchni boazerii atrakcyjny, wyjątkowy kolor.