Dlaczego warto zadbać o wygląd podłogi w kuchni?

Wydawać by się mogło, że w kuchni jest wiele ważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, niż podłoga. Prawda jest jednak taka, że to właśnie m.in. ona wpływa zarówno na odbiór całego wnętrza, jak i komfort funkcjonowania w nim

Będąc na etapie remontu, warto przemyśleć kwestię tego, jaka podłoga najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni. Każde wnętrze może być urządzone w innym stylu. Przez to jego właściciele muszą zadbać o dopasowanie wyglądu powierzchni, po której się poruszamy, do wystroju całego pomieszczenia. Bywa to niełatwym zadaniem, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele alternatyw do wyboru.

Podłoga w jodełkę w kuchni – hit 2021 roku

Nasze zestawienie najmodniejszych podłóg kuchennych w 2021 roku zaczynamy od nieco nietypowej propozycji. Nie mówimy tu bowiem o konkretnym kształcie czy kolorze paneli, ale o ich ułożeniu. Podłoga w tzw. jodełkę to propozycja dla osób kochających klasykę i ekstrawagancję jednocześnie. Sprawdzi się w kuchniach urządzonych zarówno w stylu tradycyjnym, jak i industrialnym.

Słysząc o podłodze w jodełkę, zazwyczaj mamy przed oczami charakterystyczny układ wąskich paneli. Warto jednak wiedzieć, że coraz popularniejszy staje się wybór szerokich desek, układanych w ten sam sposób. Jest to ciekawe, niecodzienne i z pewnością oryginalne rozwiązanie.

Szerokie panele w kuchni jako jeden z trendów 2021

Kontynuując temat szerokich paneli, ten trend nadal jest w modzie – i prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni. Jako materiał wykończeniowy na podłodze sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych kuchniach. Ociepli wizualnie wnętrze i sprawi, że zapanuje w nim przytulna, rodzinna atmosfera.

Jaki kolor paneli do kuchni wybrać?

Wybierając odpowiedni kolor paneli na podłogę w kuchni, warto decydować się na naturalne odcienie. Nieważne, czy panele wykonane są z naturalnego drewna, czy materiału drewnopodobnego. Istotne jest, aby zdecydować się takie, które wyglądem najbardziej zbliżone są do odcieni brązu lub beżu. Co więcej, warto również wybierać panele z widocznymi słojami. Sprawią one, że wnętrze wyda się jeszcze ciekawsze i zbliżone do natury, która w 2021 roku jest pożądanym motywem podczas dekorowania wnętrz.

Czy panele sprawdzą się na podłodze w kuchni?

Wybór paneli na podłogę do kuchni często jest kwestią sporną. Niektórzy boją się, że wilgoć panująca w pomieszczeniu kuchennym negatywnie zadziała na deski, w wyniku czego ulegną one wybrzuszeniu. Oczywiście istnieje takie ryzyko – jeśli jednak zdecydujemy się na wybór dobrej jakości paneli, będzie ono minimalne

Drewniane panele, wbrew krążącym opiniom, również sprawdzą się jako podłoga w kuchni. Należy jednak pamiętać o ich zaimpregnowaniu przed rozpoczęciem użytkowania. Zabezpieczy to powierzchnię przed negatywnym działaniem substancji spotykanych w kuchni, jak olej czy wrzątek, a jednocześnie przed jej szybkim zniszczeniem.

Naturalny kamień na podłodze w kuchni w obecnym sezonie

Jedną z ciekawszych, ale również droższych propozycji, jest zainwestowanie w wykończenie podłogi w kuchni naturalnym kamieniem. W 2021 roku szczególnie fajnie sprawdza się marmur, który nadaje wnętrzu elegancji i charakteru. Można go śmiało wybrać do pomieszczeń urządzonych w stylu glamour, ponieważ idealnie wpasowuje się on w ten motyw. 

Z racji takiej, że materiał ten należy do dość drogich, na rynku dostępna jest znacznie tańsza alternatywa. Są to płytki lub panele winylowe, które mogą imitować naturalny kamień. Jest to wersja ekonomiczna, jednak mimo to charakteryzuje się równie ciekawym wyglądem i estetyką.

Kafelki na kuchennej podłodze – jakie wybrać w 2021 roku?

Płytki i kafelki na kuchennej podłodze to klasyka. Rozwiązanie to jest wybierane najczęściej, ponieważ jest bezpieczne. Nie ma ryzyka, że po niedługim czasie od rozpoczęcia użytkowania podłoga ulegnie zniszczeniu i nastąpi konieczność ponownego remontu. 

Nie ma zasady co do tego, jak duże mają być płytki. Przez długi czas najmodniejszymi były kafelki w dużych rozmiarach – minimum 60×60 cm. Obecnie jednak coraz chętniej wybieraną opcją jest drobna mozaika. Można z niej układać przeróżne wzory, które nadadzą pomieszczeniu kuchennemu indywidualności.