Poradnik, jak czyścić fugi między płytkami na ścianie i podłodze w kuchni? 7 przydatnych wskazówek
Spis treści
Domowe porządki potrafią sprawić wiele problemów. Bywają czaso- i pracochłonne, a jednocześnie męczące. Powinniśmy więc zawsze starać się jak najbardziej je sobie ułatwić. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak szybko i skutecznie czyścić fugi między płytkami w kuchni. Spraw, aby wszelkie prace zakończyły się w mgnieniu oka!
Jakie zabrudzenia grożą Twoim fugom w kuchni?
Kuchnia jest pomieszczeniem, które na co dzień spotyka się z wieloma substancjami. Owoce, warzywa, płyny o różnej konsystencji i barwie. Wszystko to sprawia, że łatwo o zabrudzenie fug między płytkami kuchennymi. Zarówno tymi na ścianach, jak i na podłodze. W związku z tym problematyczny może okazać się wybór jasnych spoin, które nieciężko zabarwić. Co więcej, jeśli nie zadbamy o szybkie przetarcie fugi, może ona trwale zmienić swój kolor, psując swoją estetykę.
Aby nie dopuścić do szybkiego zniszczenia fug między płytkami w kuchni, należy zadbać o ich systematyczne czyszczenie. Może się to wydawać zniechęcające, ponieważ kojarzone jest z godzinami ciężkiej pracy. Przy użyciu odpowiednich substancji może być jednak łatwe i szybkie.
Jak przygotować się do czyszczenia fug między płytkami w kuchni?
Przed rozpoczęciem czyszczenia fug między kuchennymi płytkami musimy zadbać o kilka najważniejszych kwestii.
Po pierwsze: zainwestuj w rękawiczki ochronne
Niezależnie od tego, jak planujesz czyścić fugi między płytkami w kuchni, warto zadbać o bezpieczeństwo rąk. W tym celu należy zaopatrzyć się w grube, ochronne rękawiczki. Ochronią one delikatną skórę na dłoniach przed ewentualnym działaniem substancji chemicznych lub przed zwykłymi uszkodzeniami mechanicznymi. Należy wiedzieć, że nietrudno o bolesne i problematyczne uszkodzenie naskórka.
Po drugie: zapewnij sobie swobodny dostęp do fug między płytkami kuchennymi
Żeby praca mogła przebiec szybko i sprawnie, nie wystarczy tylko posiadanie odpowiednich produktów. Równie ważne jest to, aby mieć swobodny dostęp do fug w kuchni. W tym celu najlepiej poprosić wszystkich domowników o opuszczenie pomieszczenia. W szczególności należy zadbać o to, aby na ten czas dzieci nie miały dostępu do kuchni. Jeśli chodzi o czyszczenie fug między płytkami ściennymi, warto zebrać z blatu kuchennego wszystkie stojące na nim przedmioty. Dzięki temu nie będzie obaw, że w ferworze porządków coś zostanie zniszczone lub uszkodzone.
Po trzecie: nie zapomnij o wietrzeniu pomieszczenia
Wietrzenie pomieszczenia jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy używamy różnego rodzaju środków chemicznych do czyszczenia fug między płytkami. Warto mieć świadomość, że ich opary mogą działać drażniąco, a nawet toksycznie m.in. na nasz układ oddechowy. W związku z tym należy systematycznie wietrzyć pomieszczenie, a jeśli pogoda na to pozwala – mieć przez cały czas otwarte okno.
Jakimi środkami łatwo doczyścić fugi między płytkami w kuchni?
Czyszczenie fug między płytkami kuchennymi bywa niełatwe. Jeśli jednak zadbamy o to, aby użyć odpowiednich produktów, może to przebiec dość szybko. Istnieje kilka najchętniej wybieranych sposobów:
- czyszczenie fug sodą oczyszczoną – substancja ta może być wykorzystywana na wielu płaszczyznach w życiu codziennym. Używana jest jako dodatek do niektórych potraw, swoje zastosowanie ma w kosmetyce, ale sprawdza się także podczas prac porządkowych. Podczas czyszczenia fug w kuchni sodę oczyszczoną można nałożyć na spoiwa międzypłytkowe w postaci gęstej pasty. Po odczekaniu kilkunastu, a jeśli zabrudzenia są dość silne – kilkudziesięciu minut, preparat należy usunąć, a powierzchnię przetrzeć wilgotną ścierką;
- nałożenie gotowych preparatów do czyszczenia fug – na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia fug. Osoby, które nie lubią eksperymentować, mogą skusić się na jeden z nich. W tym przypadku należy pamiętać o tym, aby pilnować się zaleceń wskazanych przez producenta na opakowaniu;
- wybielanie fug cytryną – jeden z najbardziej naturalnych sposobów na czyszczenie fug międzypłytkowych w kuchni. Należy w tym przypadku wymieszać sok z całej cytryny z połową szklanki wrzątku. Minusem tego jest fakt, ich metoda ta czyści jedynie niewielkie przebarwienia jasnych spoiw;
- wykorzystanie mieszanki octu z wybielaczem – ten wariant również może posłużyć jako sposób na wybielenie fug międzypłytkowych w kuchni. Metoda ta stosowana jest jednak zazwyczaj po wcześniejszym, dokładniejszym wyczyszczeniu płytek. Stanowi jeden z końcowych etapów prac porządkowych.
Ciekawostka
Aby przyspieszyć czyszczenie fug między płytkami w kuchni lub pogłębić efekt, warto w trakcie porządków użyć szczoteczki. Może to być zarówno mała – taka, jak do zębów, jak i nieco większa. Wyszorowanie spoiw pozwoli na szybsze osiągnięcie pożądanych efektów – skróci czas oczekiwania na zadziałanie poszczególnych preparatów.
Najnowsze komentarze