Remont kuchni (nie)dużym wydatkiem

Każdy remont w domu lub mieszkaniu kojarzy się z dużym wydatkiem. Tym bardziej, jak ma on zostać przeprowadzony w pomieszczeniu kuchennym, do którego potrzeba dużej ilości sprzętów. Nie można w tym przypadku zapomnieć również o wysokiej klasy materiałach wykończeniowych. Muszą być one dobrej jakości, gdyż panujące w kuchni warunki – ciągła wilgoć czy wysokie temperatury – mogą wpływać na ich trwałość.

Mimo tego wszystkiego, remont kuchni wcale nie musi być wydatkiem rujnującym wszystkie nasze oszczędności. Najważniejsze jest to, abyśmy wiedzieli, jakie materiały wykończeniowe wybrać, a także – jakie są tańsze alternatywy tych najdroższych, a jednocześnie najbardziej kuszących wariantów. Musimy pamiętać, że tańsza opcja wcale nie musi oznaczać gorszej prezencji czy jakości. 

Które elementy podczas remontu kuchni są najdroższe?

Całkowity koszt remontu kuchni zależy od wielu kwestii. Jedną z kluczowych jest to, jak duże ma być to przedsięwzięcie. Jeśli decydujemy się na szybką zmianę koloru ścian, jest to inwestycja szybka do przeprowadzenia i dość łaskawa dla naszego portfela. Kiedy natomiast planujemy remont generalny, łącznie z wymianą podłóg i całego wyposażenia – wówczas rzeczywiście należy przygotować się na nieco większy wydatek.

Największym wydatkiem podczas remontu kuchni będzie niewątpliwie zakup materiałów wykończeniowych. To one generują tak wysokie sumy. Jest to jednak element, bez którego remont nie zostanie przeprowadzony. Aby móc sobie pozwolić na jakiekolwiek oszczędności, warto zdecydować się niekiedy na pewne alternatywy.

Wybierając materiały, które zostaną wykorzystane do wykończenia danego wnętrza, warto sprawdzić, czy poszczególne tworzywa mają jakieś zamienniki. Nierzadko okazuje się, że na rynku dostępne są znacznie tańsze alternatywy dla ekskluzywnych materiałów wykończeniowych.

Jak zastąpić niektóre ekskluzywne materiały wykończeniowe podczas remontu kuchni?

Rynek budowlany jest obecnie na tyle rozwinięty, że każdy może znaleźć na nim to, czego szuka do swoich wnętrz. Oferuje również ciekawe i znacznie tańsze alternatywy dla ekskluzywnych i drogich materiałów wykończeniowych.

Czym zastąpić marmur podczas remontu kuchni?

Marmur to jeden z najszlachetniejszych, a jednocześnie najdroższych materiałów wykończeniowych. Osoby przeprowadzające remont w swojej kuchni często decydują się na wybór tego surowca, ponieważ ma on ogromne walory wizualne. Wprowadza do wnętrza zarówno element elegancji, jak i nowoczesności. 

Miłośnikom naturalnego marmuru ciężko będzie z niego zrezygnować, jednak powinni oni mieć na uwadze, że istnieje znacznie tańsza i równie ciekawa alternatywa. Są to płyty konglomeratowe, wykorzystywane podczas remontu kuchni jako materiał wykończeniowy. Wariant ten ma wiele zalet:

  • konglomerat cechuje się niską porowatością, dzięki czemu nie ma zdolności wchłaniania wody. Co więcej, cecha ta sprawia, że na jego powierzchni nie dochodzi do namnażania się bakterii i drobnoustrojów;
  • jest znacznie odporniejszy na zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne niż naturalny marmur;
  • płyty konglomeratowe mogę być docinane specjalnie na zamówienie, dzięki czemu ich rozmiar można dopasować do potrzeb lub możliwości danego wnętrza – w tym przypadku remontowanej kuchni;
  • ten rodzaj materiału wykończeniowego jest barwiony w masie, dzięki czemu jego kolor czy występujący wzór będzie widoczny również w przekroju konglomeratu.

Czym zastąpić płytki ścienne podczas remontu kuchni?

Płytki na ścianach mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest to materiał, który często kojarzony jest z wykończeniem podłóg. Nie ma jednak na to reguły, ponieważ nierzadko spotykamy płytki również na ścianach.

Osoby, które podczas remontu w kuchni zadecydowały, że na ścianach w danym pomieszczeniu ma znaleźć się właśnie ten rodzaj materiału wykończeniowego, często obawiają się końcowej wyceny inwestycji. Płytki są bowiem nie najdroższym, ale jednocześnie nie najtańszym rozwiązaniem. 

Tańszą alternatywą dla płytek na ścianach w kuchni może być:

  • farba – dobrana jednak do rodzaju danego pomieszczenia. W kuchni powinna ona dawać możliwość łatwego i szybkiego przetarcia wszystkich ewentualnych zabrudzeń;
  • tapeta – w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby była ona dobrze położona, a klej, użyty do jej przyklejenia, powinien być dobrej jakości. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że tapeta odejdzie od ściany w wyniku wilgoci czy wysokich temperatur;
  • tynk dekoracyjny – wariant ten często wykorzystywany jest w kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym lub loftowym.

Czym zastąpić drewno na podłodze podczas remontu kuchni?

Drewno to jeden z chętniej wybieranych surowców w ostatnich latach. Ten rodzaj materiału wykończeniowego jest elegancki i klasyczny, ale jednocześnie nowoczesny. Jest on również – niestety – dość drogi. Rynek oferuje jednak kilka tańszych alternatyw tego rodzaju materiału wykończeniowego:

  • podłoga winylowa, która dzięki swojej strukturze jest bardzo łatwa w czyszczeniu
  • panele z materiałów drewnopodobnych, które – jeśli są dobrze dobrane – do złudzenia mogą przypominać naturalne drewno;
  • płytki gresowe, mające bardzo ciekawe wzory – niektóre z nich przypominają słoje drewna.