Błyskawiczny pomysł na remont dużej, kuchennej podłogi – linoleum

Choć jeszcze do niedawna wydawały nam się szczytem złego gustu, dziś okładziny winylowe znów wracają do łask. Największą ich zaletą jest możliwość położenia ich na każdym rodzaju podłoża. Warunkiem jest tylko to, by było ono czyste, odtłuszczone i pozbawione pleśni. Na rynku znajdziemy duży wybór samoprzylepnych okładzin winylowych oraz tych standardowo układanych na innych powierzchniach. Do tego celu najczęściej używa się kleju wodnodepresyjnego, który dodatkowo zwiększa trwałość okładziny. Kiedyś występująca pod nazwą linoleum, dzisiejsze okładziny winylowe dostępne są w różnych szerokościach, zazwyczaj od dwóch do 5 metrów, oraz w różnych kolorach i wzorach. Często doskonale imitują one panele czy płytki. Możemy wyróżnić wykładziny jednorodne lub wielowarstwowe. Te pierwsze są zdecydowanie sztywniejsze i cięższe, ale z kolei są mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne od tych wielowarstwowych. Największą ich zaletą, oprócz szybkości układania, jest niska cena. Jeśli potrzebujemy błyskawicznego remontu podłogi w dużej kuchni, a nasz budżet jest bardzo skromny, postawienie na okładziny winylowe z pewnością będzie dobrym pomysłem.

Malowanie podłogi w dużej kuchni sposobem na tani remont

Kolejnym prostym i uniwersalnym sposobem na obniżenie kosztów odnowienia starej podłogi w dużej kuchni, jest jej pomalowanie. Najczęściej w kwestii malowania podłóg myślimy o tym, by drewnianą podłogę pokryć nową warstwą lakieru. Możemy jednak zrobić zupełnie coś innego i naszą powierzchnię pomalować emalią. Jeśli malować będziemy podłogę z drewna, stracimy niestety widoczne usłojenie. Gdy jednak zależy nam na uzyskanie jednolitej powierzchni krytego koloru, ten sposób renowacji będzie dla nas idealny. Zaletą malowania podłóg jest to, że farba dokładnie zamaskuje wszelkie plamy czy zarysowania. Byśmy mogli cieszyć się idealną powierzchnią, musimy przed przystąpieniem do malowania odpowiednio przygotować podłogę. Chodzi przede wszystkim o jej oczyszczanie, odtłuszczenie, ale i zmatowienie, szczególnie gdy pokryta była lakierem. W sklepach budowlanych stacjonarnych czy też internetowych znajdziemy bogatą ofertę produktów do malowania posadzki. A odnowić w ten sposób możemy nie tylko podłogę drewnianą, ale również tę z płytek ceramicznych. Jakie jeszcze zalety ma renowacja podłóg poprzez ich malowanie?

  • przede wszystkim w niskiej cenie uzyskujemy zupełnie inaczej wyglądającą posadzkę;
  • pomalować możemy różne rodzaje podłóg;
  • taki remont możemy zamknąć w przeciągu kilku – kilkunastu godzin, wliczając w to czas na wyschnięcie farby;
  • pomalowana podłoga będzie trwała;
  • możliwości aranżacji posadzki będziemy mieli bardzo wiele, oprócz szerokiej gamy kolorystycznej, możemy również farby ze sobą miksować, a samą powierzchnię pomalować na jeden kolor lub też dać się ponieść fantazji i wyczarować różnego rodzaju kształty i wzory.

Połóż na podłodze korek i ciesz się nową, tanią posadzką w dużej kuchni

Zdecydowanie mniej popularnym sposobem na szybki i tani remont podłogi w dużej kuchni, jest obłożenie powierzchni korkiem. Dziś na rynku znajdziemy korek nie tylko w typowym dla niego kolorze, ale całej gamie barw oraz różnych wzorów. Dlatego z jego pomocą jesteśmy w stanie wyczarować podłogi pasująca nie tylko do klasycznej kuchni, ale również tej industrialnej, skandynawskiej, nowoczesnej czy boho. Podłoga z korka jest przede wszystkim solidna, trwała oraz elastyczna. Korek jest doskonałym izolatorem termicznym, dlatego nie musimy martwić się o to, że w kuchni z korkową posadzką będzie nam zimno. Niewiele z nas wie, że podłoga z korka jest odporna na grzyby pleśń oraz wilgoć, co czyni z niej wręcz idealną propozycję na posadzkę do kuchni. Sam montaż podłogi korkowej w dużej kuchni nie zajmie nam wiele czasu, ani nie będzie rujnował naszego portfela.

Panele na panele lub kafelki na kafelki, czyli jak przyspieszyć remont podłogi w kuchni?

Jeśli nie mamy czasu na gruntowny remont posadzki w dużej kuchni, możemy zdecydować się na rozwiązanie nietypowe, czyli położenie na już istniejącą podłogę kolejnej warstwy. Z powodzeniem możemy w ten sposób położyć płytki na już istniejące flizy czy też nowe panele wodoodporne na istniejące panele na przykład laminowane. Taka podłoga będzie w pełni użyteczna, jednak musimy liczyć się z tym, że podniesie się o kilka centymetrów jej powierzchnia. Wyzwaniem może być więc wyrównanie poziomu podłogi kuchni i kolejnych pomieszczeń. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość, z jaką jesteśmy w stanie położyć nową podłogę oraz atrakcyjna cena renowacji tej powierzchni ze względu na brak konieczności przeprowadzenia generalnego remontu podłogi w dużej kuchni.