Ile trwa remont kuchni? Instruktaż zagospodarowania czasu
Spis treści
Ile trwa remont kuchni?
Trudno jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie, ile będzie trwał remont kuchni.Wpływ na długość remontu tak naprawdę ma wiele czynników, takich jak zakres prac remontowych (czy chcemy wymienić tylko posadzkę czy też przeprowadzić remont generalny), metraż kuchni oraz to, czy korzystamy z usług ekipy remontowo-wykończeniowej, czy podejmujemy się remontu kuchni samodzielnie. Jeżeli zależy nam na czasie, lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie ekipy fachowców. Pamiętajmy jednak, że mało która firma remontowa jest w stanie od razu podjąć się prac remontowych. Na dobrą ekipę remontową z reguły trzeba czekać, dlatego warto rozpocząć jej poszukiwania kilka miesięcy przed planowanym remontem. Oczywiście prace remontowo-wykończeniowe można też wykonać samodzielnie, ale wiąże się to ze sporym wydłużeniem czasu trwania remontu. Ponadto nawet jeżeli posiadamy już doświadczenie w tym zakresie, w pojedynkę ciężko jest wykonać niektóre czynności.
Dostępność materiałów wykończeniowych
Wbrew pozorom jest to czynnik, który może wpływać na czas trwania remontu kuchni. O ile farby, sprzęty AGD, materiały tynkarskie są z reguły łatwo dostępne, o tyle na niektóre materiały, takie jak szafki kuchenne, płytki, blat kuchenny trzeba czasem poczekać, ponieważ są one dostępne na zamówienie. Aby niepotrzebnie nie przedłużać prac remontowo-wykończeniowych kuchni, dobrze jest już wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy zakupić lub zamówić. Wiele sklepów budowlanych dopuszcza możliwość zwrotu niewykorzystanego towaru.
Co wykonujemy podczas remontu kuchni?
Ostateczny czas, który musimy poświęcić na remont kuchni, zależy od wyżej opisanych czynników, a także od stopnia skomplikowania tych prac. Do podstawowych prac remontowych w kuchni zalicza się: malowanie ścian, flizowanie, montaż sprzętu AGD, montaż zabudowy. Odrębną kwestią jest zakup mebli kuchennych. Średni czas oczekiwania na nie wynosi od 2 do 6 tygodni. Jeszcze innym elementem, który należy wziąć pod uwagę, planując czas potrzebny na remont, są ewentualne przeróbki instalacyjne.
Jak zaplanować remont kuchni?
Planując remont kuchni, warto mieć nakreślony plan działania. Dobrze mieć przy tym na uwadze kolejność prac wykończeniowych. Przykładowy plan remontu kuchni może wyglądać następująco:
- w pierwszej kolejności należy wykonać wszelkie prace konstrukcyjne, takie jak zabudowy z karton-gipsów, montaż sufitów podwieszanych itp.;
- następnie wykonuje się prace instalacyjne, które wynikają z potrzeby modernizacji, chociażby dotychczasowej instalacji gazowej;
- później można się zająć wymianą stolarki okiennej lub jej naprawą (jeżeli jest taka potrzeba);
- kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża do malowania/tapetowania/flizowania;
- po odpowiednim przygotowaniu ścian można przejść do układania płytek, malowania bądź tapetowania;
- następnym krokiem jest wykończenie sufitów, ścian oraz podłóg (powinna być zachowana taka kolejność);
- na sam koniec zostawiamy prace montażowe, czyli instalacje gniazdek, montaż szafek, sprzętów itp.
Harmonogram prac remontowych powinien uwzględniać orientacyjny czas każdej z czynności oszacowany przez fachowców. Najlepiej uwzględnić w nim także dodatkowy margines błędu, rezerwując na poszczególne prace o około 30. procent więcej czasu niż zakłada fachowiec. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niemal każdy remont przynosi nieprzewidziane wydatki oraz dodatkowe prace, które mogą wpłynąć na opóźnienie terminu jego zakończenia.
Remont kuchni – wszystko od razu czy może rozłożyć w czasie?
Ustaliliśmy już zakres prac remontowych. Teraz pora zastanowić się, czy lepiej przeprowadzić wszystkie prace od razu, czy może rozłożyć je na co najmniej kilka miesięcy? Pierwszy sposób pozwoli nam na szybkie uporanie się z remontem, drugi z kolei będzie mniej bolesny dla naszego domowego budżetu, ponieważ umożliwi sfinansowanie remontu kuchni z bieżących środków. Decydując się jednak na remont kuchni rozłożony w czasie, musimy liczyć się ze znacznymi utrudnieniami (np. dostępność ekipy remontowej) i bałaganem, który będzie się ciągnął nawet przez kilka miesięcy.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwizdkę by ocenić
Średnia ocena 1 / 5. Liczba ocen 2
Zostaw odpowiedź