Co najlepiej sprawdzi się w kuchni: farba czy kafelki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Faktem jest jednak, że w każdej kuchni można wydzielić pewne strefy. Wyróżni je zastosowanie każdej z nich.

  • Pierwszą jest z pewnością blat kuchenny i przestrzeń pomiędzy szafkami. To właśnie w tym miejscu przygotowuje się jedzenie, tam też w naturalny sposób generują się liczne zabrudzenia.
  • Drugą strefą jest miejsce, w którym zwykle gotujemy, a więc piec gazowy lub płyta z okapem. Zaliczać się będzie to niej również okolica piekarnika, a także miejsce, w którym zwykle korzystamy z  wszelkiego rodzaju robotów kuchennych. To najbardziej narażona na plamy część kuchni. Ślady po sosie pomidorowym, czekoladowym cieście, czy barwniku spożywczym należą do szczególnie trudnych do usunięcia. 
  • Trzecią przestrzenią jest natomiast miejsce, w którym zwykle spożywamy posiłki – stół jadalny, barek lub wyspa kuchenna.

Jak rozplanować kafelkowanie i malowanie kuchni? 

Kiedy już podzieliliśmy naszą kuchnię na strefy, biorąc pod uwagę jej konkretne zastosowania, łatwo możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie musimy położyć kafelki, a gdzie wystarczy zwykła farba. 

Kafelki są niezbędne oczywiście przy samym blacie kuchennym, piecu, a także w miejscu, w którym zwykle używany rozmaitych kulinarnych sprzętów. Są to przestrzenie szczególnie narażone na powstawanie plam, w których najlepiej więc położyć płytki.

Farba ścieralna i jej zastosowanie w kuchni

Niestety nawet najlepsza farba ścieralna nie zapewni nam stuprocentowej ochrony ściany. Wysoce prawdopodobne jest, że z czasem na takiej powierzchni powstałyby nieestetyczne plamy i zacieki. Farby ścieralnej nie można bowiem czyścić co chwilę. Raczej daje nam ona możliwość szybkiego pozbycia się sporadycznych zabrudzeń. Nie zapewni natomiast trwałej ochrony przed resztkami jedzenia, czy kroplami tłuszczu.

Jest za to świetnym materiałem, który nada się do pomalowania całej reszty kuchni. Taka farba jest szczególnie przydatna w części jadalnej, gdzie niekiedy mogą się pojawić plamy z jedzenia (szczególnie przy dzieciach). Farba ścieralna jest także odpowiednia na do zabezpieczenia przestrzeni nad szafkami i obok kontaktów.

Jak zabezpieczyć farbę ścieralną, żeby była trwała?

Oczywiście istnieje sposób trwałego zabezpieczenia farby przed zabrudzeniami. Wystarczy pokryć pomalowaną uprzednio ścianę, cienką warstwą specjalistycznego przeźroczystego lakieru. Nie jest to jednak sposób doskonały. 

Efektem zabezpieczenia może być bowiem delikatne świecenie się powierzchni. Jest to szczególnie widoczne przy mocnym, jasnym oświetleniu, które odbija się od gładkiej powierzchni jak od lustra i tworzy jaskrawe refleksy. Na dłuższą metę taki efekt może być męczący.

Farba ścieralna czy płytki - wykończenie kuchni

Jakie płytki wybrać do kuchni zamiast farby?

Na rynku dostępny jest nieprzebrany zasób płytek o rozmaitej fakturze, różnych wielkościach, kształtach i kolorach. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupowania kafelek ściennych do kuchni?

Najbardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu są wzorzyste płytki, gdyż nie widać na nich drobnych plamek i zabrudzeń. Mogą być one wspaniałym kluczem do wystroju wnętrza w rustykalnym stylu. Z kolei jednokolorowe, gładkie płytki są mniej praktyczne (widać na nich nawet najmniejszą smugę), jednak prezentują się zdecydowanie bardziej elegancko. Będą odpowiednie przede wszystkim do nowoczesnych, minimalistycznych stylów. 

Płytki do kuchni: fugowe czy bezfugowe?

Bardzo ważnym aspektem jest także fakt czy decydujemy się na kafle fugowe, czy bezfugowe. Niewątpliwym pozytywem tych pierwszych jest to, że są one bardzo proste w montażu. Płytki fugowe możemy w zasadzie położyć sami. W ich wypadku warto zainwestować w specjalną kuchenną fugę, która nie będzie niepotrzebnie absorbowała zanieczyszczeń. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych, trwałych plam. 

Kafelki bezfugowe są z kolei zdecydowanie bardziej funkcjonalne, ponieważ tworzą gładką, prostą w czyszczeniu powierzchnię. Niestety do ich montażu będziemy potrzebowali fachowca, ponieważ trzeba je kłaść niezwykle precyzyjnie.