Niewłaściwe przygotowanie podłoża pod płytki 

Niewłaściwe przygotowanie podłoża pod płytki to jeden z najczęstszych błędów, który zdarza się popełniać przy pracach glazurniczych. Najczęściej dotyczy on osób, które decydują się na kładzenie płytek na własną rękę lub korzystają z usług niedoświadczonych glazurników. Prawidłowo przygotowane podłoże to podstawa sukcesu. Na początku trzeba je więc dokładnie oczyścić ze wszystkiego, co może zmniejszyć przyczepność nakładanej później zaprawy klejowej, czyli kurzu, tłuszczu, wapna, a także pozostałości starych klejów. Podłoże pod płytki ceramiczne musi być stabilne, dlatego zawsze przed flizowaniem należy skuć wszystkie stare warstwy.

Jak usunąć klej pod płytki ceramiczne? 

W branży remontowej najczęściej używa się silnych i długotrwałych klejów, które nie są łatwe do usunięcia. Na szczęście na rynku nie brakuje różnego rodzaju rozwiązań pomagających w usunięciu kleju, albo przynajmniej znacznie ułatwiających tę czynność.

Usuwanie kleju metodą mechaniczną

Najprostszą metodą na pozbycie się kleju z danej powierzchni jest jego zdrapanie i wyszorowanie powierzchni. Niestety, jest to zajęcie dość czasochłonne i męczące, dlatego powinno się z niego korzystać wyłącznie w przypadku niewielkich pozostałości kleju. 

Usuwanie kleju za pomocą środków chemicznych 

Klej można usunąć za pomocą wyspecjalizowanych środków do usuwania klejów i spoiw. Tu na pewno pomocne mogą okazać się rozpuszczalniki, które dają szybkie i widoczne efekty. Ta metoda jednak też nie jest pozbawiona wad. Specjalistyczne preparaty do usuwania klejów to bardzo silne chemikalia, dlatego takiej czynności najlepiej nie podejmować się samodzielnie, a poprosić o pomoc fachowców specjalizujących się w pracach wykończeniowych. Jeżeli flizowanie powierzymy doświadczonemu glazurnikowi, możemy mieć pewność, że odpowiednio przygotuje on nasze podłoże pod płytki, jednocześnie usunie z niego wszelkie pozostałości po kleju, a my nie będziemy musieli się martwić o to, że nasze płytki szybko stracą przyczepność i zaczną odpadać. 

Nowe płytki na stare płytki 

O ile nie wskazane jest klejenie płytek na nieoczyszczonym podłożu i na pozostałościach starego kleju, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowe płytki ceramiczne układać na starych. Nie zawsze jednak można skorzystać z takiego rozwiązania – wiele zależy od stanu podłoża. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli zamocujemy nowe płytki na starych, poziom podłogi podniesie się o około 2 cm, a grubość ścian może się zwiększyć o około 1,5 cm. Metodą klejenia nowych płytek na starych można stosować tylko wewnątrz pomieszczeń. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie sprawdzić przyczepność starych płytek i jakość starej spoiny. Dopiero gdy mamy pewność, że stare płytki zostały odpowiednio przyklejone, możemy rozważyć przyklejenie nowych na starych. Oczywiście i w tym przypadku nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, czyli odtłuszczeniu powierzchni płytek, a następnie jej zagruntowaniu. 

Płytki na płytki – jaki klej wybrać? 

Na odpowiednio przygotowane podłoże starych płytek należy nałożyć klej po to, aby móc przykleić nową okładzinę. By jednak mieć pewność, że remont wykonany taką metodą przyniesie zadowalający nas efekt, należy do klejenia zastosować odpowiednią zaprawę klejącą. W przypadku układania płytek na płytki zaleca się użyć kleju o zwiększonej klasie przyczepności min. C2 według normy PN-EN 12004 oraz zwiększonej elastyczności według klasy S1. Tylko taki klej będzie w stanie trwale związać płytki ceramiczne. 

Podsumowując, decydując się na nowe płytki mamy dwa rozwiązanie – skuć stare, dokładnie oczyścić podłoże i dopiero przykleić nowe lub przykleić stare płytki na nowe. Wizja skuwania całej okładziny, a w konsekwencji gruz roznoszący się po mieszkaniu powoduje, że wiele osób decyduje się na tę drugą opcję.