Zdiagnozuj problem z rurą w kuchni

Pierwszym krokiem, który czeka nas w momencie, gdy zauważymy, że nasza kuchenna rura przecieka, jest odnalezienie miejsca, w którym się to dzieje. Przede wszystkim jeśli wyciek jest duży, zakręćmy dostęp do wody. Dzięki temu unikniemy poważnego zalania kuchni i późniejszego remontu. Woda potrafi bowiem w krótkim czasie narobić wiele nieodwracalnych szkód. Następnie powinniśmy spróbować odnaleźć miejsce, w którym na rurze dochodzi do przecieku. W 90% przypadków będą to łączenia. Miejsca, w których rury są ze sobą skręcone lub fabryczne łączenia. Awaria w takim miejscu jest możliwa do szybkiego opanowania przynajmniej do czasu, w którym nie wezwiemy profesjonalnego mechanika, jeśli będzie to konieczne.

Sprawdź uszczelki kuchenne

Uszczelki, czyli cienkie gumowe elementy, których celem jest uszczelnienie połączeń rur, dość szybko mogą ulec zniszczeniu. Choć wydaje nam się, że nie mogą się uszkodzić, ponieważ są osłonięte przez rury, jest niestety zupełnie inaczej. Z czasem uszczelka próchnieje, robi się twarda, sztywna i powstają na jej powierzchni mikropęknięcia. To właśnie one są najczęstszym powodem powstawania przecieków na kuchennych rurach. Dobrą praktyką jest, by zawsze mieć w domu zapasowe uszczelki w różnych rozmiarach. Takie zestawy bez problemu kupimy w każdym budowlanym markecie. Nie kosztują dużo, bo zaledwie kilka złotych, dlatego zawsze warto je mieć w zapasie na czarną godzinę. Nie zajmują również dużo miejsca, przechowamy je w każdej szufladzie czy skrzynce z narzędziami.

Taśma izolacyjna jako sposób na przeciekającą rurę

Jeśli nasza rura ma niewielki przeciek na łączeniu, zanim przyjdzie do nas hydraulik, możemy spróbować ograniczyć problem, wykorzystując do tego odpowiednią taśmę. Najlepiej byłoby sięgnąć po profesjonalne taśmy hydroizolacyjne lub hydrauliczne. Są to najczęściej taśmy teflonowe, które posiadają dobre właściwości uszczelniające i wodoodporne. W sklepach znajdziemy szeroki wybór taśm technicznych, naprawczych, które posiadają wyjątkowo praktyczne właściwości.

Podobnie jak uszczelki, tak i taką taśmę warto mieć zawsze w domu, by w razie sytuacji kryzysowej mieć ją pod ręką. Zanim nakleimy taką taśmę na rurę z nieszczelnością, dobrze jest ją delikatnie osuszyć. Podczas jej przyklejania warto robić to możliwie starannie i dokładnie. Dzięki temu może to być rozwiązanie, które starczy na kilka dni, do czasu przyjazdu mechanika.

Silikon – techniczny sposób na uszczelnienie przecieku w kuchni

Jeszcze innym sposobem na uszczelnienie przecieku w kuchni jest zaklejenie dziury silikonem technicznym. Nie będzie to rozwiązanie dobre w każdej sytuacji, ale w części przypadków może nam z pewnością pomóc. Silikon zatamuje niewielki przeciek, dobrze oklejając nieszczelność. Na pewno nie będzie to jednak trwałe uszczelnienie, dlatego koniecznie skorzystajmy z pomocy specjalisty, hydraulika z doświadczeniem w tego typu naprawach.

Profesjonalne zestawy uszczelniające

W sklepach budowlanych i hydraulicznych możemy w niewielkiej cenie zakupić profesjonalne zestawy uszczelniające. Są to komplety niezbędnych narzędzi do tego, by pozbyć się problemu z przeciekającą kuchenną rurą. W takim zestawie uszczelniającym znajdziemy między innymi pakuły i pastę, które pozwolą na uszczelnienie nawet kilkudziesięciu zaworów. Wraz z wcześniej już wspomnianym zestawem uszczelek, może to być akcesorium niezbędne w każdym biurze, mieszkaniu czy domu. A jeśli dodamy do tego taśmy izolacyjne, zyskamy gwarancję, że łatwo i szybko poradzimy sobie z problemem przeciekającej rury w kuchni.

Jeśli nie znasz się na naprawach, zadzwoń po hydraulika

Zawsze musimy pamiętać, że woda jest żywiołem, który może być trudny do opanowania. Każdy przeciek powinien zostać możliwie szybko naprawiony, ponieważ jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim cieknąca woda może zniszczyć w krótkim czasie ściany, podłogi czy meble. Dlatego konieczne jest szybkie zajęcie się tym problemem i go wyeliminowanie. Jeśli sami nie posiadamy odpowiednich umiejętności, zdecydowanie powinniśmy skontaktować się z ekipą remontowa lub odpowiednim fachowcem. Hydraulik z pewnością będzie wiedział, nie tylko jak uszczelnić przeciek, ale również zajmie się wymianą części tak, by sytuacja się już nie powtórzyła. Niestety w kuchni, podobnie jak w łazience, dość często zdarzają się różnego rodzaju awarie. Przede wszystkim jest to miejsce często użytkowane, a do tego narażone na trudne warunki (zmiany temperatur, wysoka wilgotność, duża ilość wody itd.).