Regulacje prawne przy remoncie mieszkania w kamienicy

Modernizacja mieszkań, a w tym kuchni w kamienicy wygląda inaczej niż w przypadku lokalów z rynku pierwotnego. Różnicą są przede wszystkim formalności, jakich musimy dopełnić, żeby przystąpić do generalnego remontu. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków. Jeśli jest, wtedy piszemy prośbę do konserwatora zabytków o zgodę na renowację. Drugim miejscem, w którym może widnieć budynek, w którym znajduje się nasze mieszkanie, jest gminna ewidencja zabytków. Nie zawsze kamienica objęta jest ochroną konserwatorską. Należy się jednak upewnić. Inaczej remont naszej kuchni może wiązać się z przykrymi dla nas konsekwencjami. 

Prace hydrauliczno-elektryczne 

Chcąc wyremontować kuchnię w kamienicy, koniecznym jest sprawdzenie przez specjalistę instalacji wodno-kanalizacyjnych. Oprócz ich ogólnego przeglądu warto zastanowić się, czy rury nie powinny zmienić swojego położenia. Obok hydrauliki należy skontrolować jakość instalacji elektrycznych. Kilkudziesięcioletnia może być całkiem niesprawna. Rozwiązaniem jest wymiana m.in. gniazdek i przewodów na nowe i bardziej wytrzymałe. 

Wymiana okien i drzwi lub ich renowacja 

Zmiana okien lub drzwi w kuchni, jak i w całym mieszkaniu starego budownictwa często wymaga odpowiedniego zezwolenia na prace od konserwatora i wspólnoty mieszkaniowej. Wszystko to dlatego, że często te elementy powinny być utrzymane w jednakowym stylu dla całej kamienicy. Sprawdzenie szczelności okien i ich ewentualna wymiana lub renowacja jest o tyle istotna, że w starym budownictwie nierzadko można spotkać najstarsze typy ogrzewania. 

Pierwsze prace remontowe w kuchni kamienicy

Nie zawsze podłoga wymaga generalnego remontu. Czasami wystarczy ją jedynie odnowić np. poprzez cyklinowanie lub szlifowanie. Biorąc pod uwagę, że modernizacja dotyczy kuchni niezmienionej od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, prawdopodobieństwo konieczności wymiany podłogi wzrasta. Demontaż starych paneli lub płytek powinno się wykonać już na samym początku prac remontowych. Należy zastanowić się, czy do stworzenia naszej wymarzonej kuchni w kamienicy powinniśmy wyburzyć ściany. Najlepiej, aby te elementy wykonała profesjonalna ekipa budowlana. Zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i wspólnoty mieszkaniowej. 

W jakim stylu remontować kuchnię w starej kamienicy? 

Po wszelkich formalnościach możemy przejść do rzeczy znacznie przyjemniejszych, mianowicie tych wizualnych! W jakim stylu remontuje się kuchnię w starej kamienicy? Wszystko zależy od upodobań właściciela. Jednak można zauważyć pewne tendencje, które od kilku lat są niezwykle modne w kuchniach z wysokimi sufitami. Należą do nich przede wszystkim białe ściany. Warto uzupełnić je o ciekawe płytki ceramiczne nad blatami. Drewniane meble to kolejny hit takich mieszkań! Klasykiem w kamienicy jest również podłoga wykonana z drewna. Prezentuje się ona bardzo estetycznie, niestety z punktu technicznego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Alternatywą jest gres drewnopodobny lub panele podłogowe. Remontując kuchnię w kamienicy, należy pamiętać, że więcej nie zawsze oznacza lepiej. Minimalizm jest wskazany w pomieszczeniach tych zabytkowych budynków. Styl, który tam przeważa to przede wszystkim mid-century modern. 

Rada: odnawiaj, nie wyrzucaj! 

Kuchnie kamienicy mogą skrywać wyjątkowe skarby. Gdy kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, bądź rodzinnie je przejęliśmy, zastanówmy się, czy wszelkich pozostawionych tam mebli lub przedmiotów nie można odnowić. Po renowacji mogą nam służyć przez następnych kilka lat. Do tego będą prezentować się bardzo gustownie! Jeśli nie chcemy ich wykorzystać, może warto je oddać lub sprzedać? Niektóre modele, a zwłaszcza klasyki PRL-u są wiele warte.