Żywica epoksydowa na ścianę w kuchni – wady i zalety rozwiązania
Spis treści
Żywica epoksydowa to rodzaj polimerowego materiału, który utwardza się pod wpływem reakcji chemicznych. Od niedawna cieszy się coraz większą popularnością, jeśli chodzi o wykańczanie nim wnętrz. Najczęściej żywicę epoksydową spotkamy na podłogach, ale wykorzystywana jest również do ozdabiania i wykonywania stolików, tacek, ozdób. Dziś jednak chcemy przyjrzeć się wadom i zaletom zastosowania żywicy epoksydowej na ścianie w kuchni. Polecamy!
Co to jest żywica epoksydowa?
Żywica epoksydowa to syntetyczna substancja imitująca naturalne wydzieliny roślin i drzew. Czerpiąc z wyjątkowych właściwości naturalnych żywic, te sztuczne mają je doskonale naśladować. Jest to materiał wyjątkowo twardy, nietopliwy i nierozpuszczalny. Warto dodać, że żywica epoksydowa doskonale łączy się z innymi materiałami oraz stanowi spoiwo pomiędzy nimi. Dzięki temu żywicę można wykorzystywać do zalewania czy wykańczania jako ostatnią, idealnie gładką powierzchnię. Żywica epoksydowa to materiał odporny na działanie kwasów, ścieków, solanki, paliwa, smarów, olejów. Między innymi dlatego stała się substancją tak chętnie wykorzystywaną w budownictwie i wykończeniu wnętrz.
Dlaczego warto stosować żywicę epoksydową w kuchni?
Dzięki wymienionym już właściwościom żywica epoksydowa jest chętnie wykorzystywana w trudnych pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, balkon, garaż. Warto po nią sięgnąć, ponieważ jest w pełni odporna na wilgoć, zmiany temperatur, zalanie. Może być więc z powodzeniem stosowana jako materiał wykańczający na podłogi, ale również jako warstwa zabezpieczająca inne powierzchnie. Żywica epoksydowa jest łatwa do mycia i dezynfekowania, równocześnie materiał nie zmienia się pod wpływem środków myjących. Jeśli do tego dodamy wysoką trwałość i ogromne możliwości aranżacyjne, zyskamy jeden z fajniejszych sposobów na wykończenie ścian czy podłóg kuchennych.
Zalety żywicy epoksydowej na ścianie w kuchni
Kuchnia to pomieszczenie wyjątkowo trudne dla materiałów wykończeniowych. Panuje w niej duża wilgotność, może dochodzić do zachlapań i dużych amplitud temperatur (np. podczas gotowania czy pieczenia). Niewiele materiałów budowlanych jest dostosowanych do takich warunków. Stąd zazwyczaj na ścianach w kuchni kładziemy ceramiczne płytki czy też szkło (choć to nie może być stosowane przy samej kuchence). Doskonałą alternatywą stały się żywice epoksydowe. Wśród najważniejszych zalet zastosowania żywicy epoksydowej na kuchennej ścianie znajdziemy:
- niewchłanianie wilgoci, a co za tym idzie, nie dojdzie do rozwoju grzybów i pleśni. Żywica jest doskonała dla alergików i osób z uczuleniami;
- gładka powierzchnia żywicy epoksydowej jest łatwa do mycia, co więcej, nie osadza się na niej tak bardzo bród czy tłuszcz jak na powierzchniach chropowatych;
- bez problemu można ją dezynfekować i nie wpływa to na jej trwałość czy wygląd;
- nie posiada łączeń (jak fugi w płytkach), mamy więc mniej trudnych do wyczyszczenia zakamarków;
- jest bardzo trwała;
- można ją dowolnie barwić, zatapiać w niej przedmioty czy tylko pokryć jej warstwą inne materiały.
Wady wykorzystania żywicy epoksydowej na ścianie kuchennej
Jak każdy materiał, tak i żywica epoksydowa nie jest pozbawiona wad. Nie są one jednak mocno przeszkadzające, jeśli chodzi o jej wykorzystanie na ścianie kuchni. Mianowicie, pod wpływem silnego oświetlenia słonecznego, przezroczysta żywica może zacząć żółknąć. Ten problem jednak nie pojawi się raczej w kuchni, a już na pewno, gdy zdecydujemy się na kolorową ścianę z żywicy epoksydowej. Pewnym problemem może być wykonanie takiej ścianki, ale doświadczeni fachowcy bez trudu przygotują odpowiednie panele z żywicy epoksydowej, które następnie zostaną zamocowane na ścianie. Dzięki takiemu wykonaniu ściany kuchennej żywica epoksydowa da nam nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o jej zabarwianie.
Co można wyczarować z żywicy epoksydowej na ścianie w kuchni?
Możliwości jest naprawdę wiele. Z żywicy epoksydowej możemy wykonać mniejsze lub większe panele czy płytki do montażu ściennego. Te da się barwić, zarówno w formie przezroczystej, perłowej, brokatowej, jak i kryjącej. Dodatkowo żywicą epkosydową możemy malować, mieszać ze sobą różne kolory, tworząc wyjątkowe dzieła. Dzięki temu nie tylko zyskamy trwałe i odporne na wilgoć wykończenie ścian kuchennych, ale również, a może przede wszystkim, małe arcydzieło. Taka unikatowa ściana z żywicy epoksydowej będzie ozdobą całej kuchni.
Ściana wspomnień z żywicy epoksydowej w kuchni
Ze względu na swoje właściwości żywica epoksydowa może służyć do zatopienia w niej różnych, wartościowych dla nas przedmiotów. Podróżnicy mogą zalać żywicą zdjęcia, bilety, kartki z podróży, wielbiciele wina – korki z tego napoju, zwolennicy przyrody – kwiaty, nasiona itd. Poza tym możemy żywicę połączyć z innymi materiałami, np. drewnem, metalem, korkiem. Zachęcamy do eksperymentów z żywicą epoksydową na ścianie kuchennej.
Najnowsze komentarze