Sufit podwieszany do kuchni – jakie ma zastosowanie?

Sufit podwieszany w kuchni pozwala obniżyć wysoki strop, a także pełni rolę dekoracyjną. Zamontowane w suficie ledy lub oprawy halogenowe sprawią, że sufit nabierze niebanalnego charakteru. Za pomocą sufitu podwieszanego można też wyrównać powierzchnię, ukryć niedoskonałości stropu czy nieestetycznie wyglądające instalacje. Sufit podwieszany w kuchni pozwala wydzielić strefy użytkowanie, jak chociażby oddzielić strefę roboczą od jadalnianej. Dzięki sufitom podwieszanym możemy do wnętrza wprowadzić prawdziwą różnorodność. Standardowo sufit podwieszany wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych, które po zaszpachlowaniu tworzą jednolitą, gładką powierzchnię.

Rodzaje sufitu podwieszanego do kuchni

Sufit podwieszany w kuchni może być jednopoziomowy lub dwupoziomowy. Sufit na stelażu jednopoziomowym pojedynczym jest najprostszą wersją sufitu, poleca się go w szczególności do pomieszczeń podłużnych, zazwyczaj nie przekraczających 4×4 m. Konstrukcja ta najmniej obniża sufit, ponieważ montuje się ją do stropu krótkimi łącznikami. Sufitpodwieszany dwupoziomowy krzyżowy stosuje się w pomieszczeniach przekraczających 4 m. W tym przypadku profile ułożone są w jednym kierunku, do nich zaś mocowane są łącznikami krzyżowymi prostopadłe profile nośne. Ten rodzaj konstrukcji zapewnia dużą wytrzymałość, a także pozwala na znaczne obniżenie sufitu.

O ile obniżyć sufit w kuchni?

Montaż sufitu podwieszanego musi być uzależniony od funkcji, jaką będzie pełnił, a co za tym idzie – odległości od stropu. Przed wykonaniem metalowego rusztu pod sufit podwieszany, musimy zamontować uchwyty, które trzeba dobrać do wysokości podwieszenia. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby znacznie obniżać sufit, możemy postawić na krótkie łączniki ES, dzięki którym konstrukcja sufitu podwieszanego może być zainstalowana od 3 do 12 cm od stropu. Dla uzyskania większego obniżenia należy zastosować wieszaki mocowane obrotowo ze sprężyną oraz prętach mocujących z regulacją odległości od stropu od 15 cm wzwyż. W sufitach o długości powyżej 15 cm powinny znaleźć się szczeliny, czyli tzw. dylatacje, bez których sufit podwieszany nie będzie dobrze funkcjonował. Dylatacje w suficie podwieszanym umożliwiają samoczynne przenoszenie obciążeń oraz przesunięć, które mogą pojawiać się w przypadku większych przestrzeni sufitowych.

Jak dobrać odległość sufitu podwieszanego od stropu?

Jeżeli nasz sufit podwieszany ma służyć nie tylko do obudowy oświetlenia, ale również do ukrycia nieestetycznie wyglądających instalacji elektrycznych, wodnych, wentylacyjnych, odległość sufitu od stropu powinna wynosić około 20 cm. W sytuacji, gdy w suficie podwieszanym montowane są tylko oprawy oświetleniowe, wystarczy 10-13 cm.

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu sufitu podwieszanego w kuchni

  • Źle dobrany rodzaj płyty kartonowo-gipsowej

W kuchniach należy stosować płyty kartonowo gipsowe impregnowane (GKBI), które otrzymywane są w wyniku hydrofobizacji gipsu. Mogą być one stosowane w pomieszczeniach o wilgotności okresowo przekraczającej 85%, a do takich pomieszczeń zalicza się kuchnia.

  • Niewłaściwe rozmieszczenie profilii 

Płyty kartonowo gipsowe mocuje się za pomocą specjalnych profilii, których rozstaw zależy od układu i grubości płyty – najczęściej profile nośne rozmieszcza się co 40-50 cm, profile w rusztach krzyżowych co 100-20 cm, a wieszaki co 75 cm. Nieprawidłowe rozmieszczenie znacząco osłabia całą konstrukcję.

  • Korzystanie z systemowych materiałów

Ważne jest, aby wszystkie elementy niezbędne do konstrukcji sufitu podwieszanego, czyli płyty kartonowo-gipsowe, profile, łączniki, wieszaki pochodziły od tego samego producenta. Z tego względu najlepiej kupić gotowy zestaw do suchej zabudowy. 

  • Nieodpowiednia temperatura powietrza podczas montażu sufitu podwieszanego 

Montaż sufitu podwieszanego powinien odbywać się w określonych warunkach atmosferycznych. Temperatura w pomieszczeniu, w którym mocowane są płyty gk, nie powinna być niższa niż 5 st. C. Podczas szpachlowania sufitu minimalna temperatura musi wynosić 10 st. C. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy wszystkie prace z zakresu suchego montażu wykonywane są przy stałej temperaturze i wilgotności powietrza.