Marmurowe blaty kuchenne

Najczęstszym sposobem na wykorzystanie tego wyjątkowego materiału w kuchni jest sięgnięcie po marmurowe blaty kuchenne. Najczęściej marmur występuje w jasnym kolorze (białym, ecru) lub ciemnym – czerni. Można jednak spotkać marmury również w innych barwach: zielonym, brązowym, szarym czy beżowym. Każdy z nich sprawdzi się w formie marmurowego blatu kuchennego. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny odcień, zastanówmy się, który z nich będzie najlepiej pasował do pomieszczenia oraz będzie najbardziej praktyczny.

Musimy być świadomi, że blaty z marmuru da się łatwo czyścić, jednak nie jest to kamień odporny na wszystkie rodzaje cieczy. Marmury o niższej twardości będą również podatne na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania czy wyszczerbienia.

Wyspa z marmuru do kuchni

Bardzo eleganckim rozwiązaniem są kuchenne wyspy marmurowe. Jest do doskonały pomysł na wykorzystanie kamienia w tym pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli mamy kuchnię otwartą na salon. Taka wyspa na pewno będzie robiła wrażenie na gościach. Marmur jest kamieniem, który dobrze łączącym się z innymi materiałami, bez trudu wkomponujemy go więc w nasze wnętrze.

Marmur w kuchennej przestrzeni międzyszafkowej

Z marmuru wykonywane są również płytki różnej wielkości, małe i większe. Te ostatnie idealnie wpasują się w przestrzeń między szafkami. Ściana będzie doskonale chroniona przed zachlapaniem, wilgocią. Równocześnie marmur bardzo ładnie się prezentuje i łatwo dopasować go do popularnych kolorów mebli. Ciemny będzie idealny do białych mebli kuchennych, jasny dobrze wygląda z każdą barwą frontów. Nie napotkamy więc żadnego problemu z dobraniem marmurowych płytek do naszych mebli.

Oczywiście marmurowe płytki możemy również zastosować na ścianie w innych częściach kuchni, a nie tylko pomiędzy szafkami. Niezależnie od naszego wyboru, z pewnością nie pożałujemy zastosowania tego kamienia.

Marmurowa podłoga kuchenna

Wspomniane płyty z marmuru znajdą zastosowanie nie tylko na ścianie, ale również na podłodze. Z pewnością będzie to rozwiązanie robiące ogromne wrażenie. Ze względu na formę płytek, marmur będzie bardzo praktyczny. Da się go szybko i łatwo umyć czy zdezynfekować w razie potrzeby. Walory estetyczne są bardzo wysokie, kuchnia zyska na elegancji. Marmurowa podłoga w kuchni będzie trwała i odporna na codzienne użytkowanie.

Marmurowe parapety do kuchni

Nieco nietypowym rozwiązaniem jest wykorzystanie w kuchni marmurowych parapetów. To niecodzienne, ale za to ogromnie efektowne. Marmurowy parapet możemy wykonać w wersji cieńszej lub grubszej. Każda opcja ma swoje wady i zalety. Taki parapet będzie nie tylko praktyczny, pozwoli na postawienie kwiatów czy przypraw. Stanie się również wyjątkową ozdobą naszego wnętrza. Można go oczywiście połączyć z innymi marmurowymi elementami, np. blatem. Pamiętajmy jednak, żeby nie przedobrzyć. Marmur jest dość ciężkim wizualnie kamieniem, mocno się wyróżniającym i łatwo z nim przesadzić.

Zlew marmurowy do kuchni

Okazuje się, że z marmuru wykonywane są również zlewy kuchenne. Taki element będzie z pewnością zaskakujący dla wielu osób. To akcent, który przykuje naszą uwagę i doskonale urozmaici wnętrze. Marmurowy zlew nie jest jednak pozbawiony wad. Materiał musi być traktowany delikatnie, może się bowiem odbarwiać. Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym czyszczeniu na pewno uda nam się utrzymać go w odpowiedniej kondycji przez cały okres użytkowania.

Kuchenny kominek z marmuru

W dużych, zazwyczaj otwartych kuchniach, możemy spotkać marmurowe kominki. Dzięki takiemu wyborowi kamienia, z pewnością będzie to dobrze wyeksponowany element wnętrza. Kamień warto stosować wokół kominka, ponieważ świetnie kumuluje ciepło. Będzie nie tylko eleganckim dodatkiem, ale przede wszystkim praktycznym. Aranżacja kuchenna z marmurowym kominkiem będzie elegancka i ponadczasowa.

W jakich kuchniach możemy stosować marmur?

Marmur, ze względu na wybór kolorystyczny, swoją elegancję i trwałość z powodzeniem może być stosowany w każdej kuchni, zarówno małej, dużej, zamkniętej jak również otwartej. Jest to uniwersalny materiał również w kontekście stylów wnętrz. Marmur pasuje do kuchni w stylu klasycznym, angielskim, nowojorskim, glamour, a także loftowym oraz nowoczesnym. Zachęcamy do eksperymentowania, mieszania ze sobą różnych materiałów. Marmur jest wdzięczny w planowaniu aranżacji, także warto po niego sięgać.